Nordic Dog Show HÄSSLEHOLM 2022-05-21-001  Lördag
Arrangör:  Nordskånska Kennelklubben
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  5
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HARDY-FLAP'S MAGIC MONDAY MOVER
Ägare: BLAASE YVONNE
Uppfödare: HARDE STEFAN & CARIN, HARDE ÅKESSON KATARINA, HÖLLVIKEN
 
Bästa veteran:   DE CH DK UCH NORD VV-19 SE UCH SE VV-16 HARDY-FLAP'S CYCLONE EYE
Ägare: LEJNEHED HELENA
Uppfödare: HARDE STEFAN, HARDE ÅKESSON CATARINA /HARDE CARIN, HÖLLVIKEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HARDY-FLAP'S
Uppfödare: HARDE STEFAN, HARDE ÅKESSON CATARINA /HARDE CARIN, HÖLLVIKEN



BICHON HAVANAIS Antal:  39
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-21 NORD UCH NORD V-19 MEANDI'S HANDSOME HENOX
Ägare: RATTFÄLT KERSTIN, DEJE
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA
 
Bästa valp:   MINITRIX CHRYSTAL WHITE
Ägare: FRICK NORDQUIST JENNY, VINSLÖV
Uppfödare: FRICK NORDQUIST JENNY, VINSLÖV
 
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH KNERTEN
Ägare: LENE-KATRIN RASMUSSEN, 5132 NYBORG, NORGE
Uppfödare: AINA FRYDENBERG, NO-5115 ULSET
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AQUAVIT
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA



BOLOGNESE Antal:  4
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-21 FI JV-21 FI V-21 NO JV-21 NO V-21 NORD JV-21 NORD V-21 HUNKY-DORY WHO ARE YOU
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HUNKY-DORY
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



BOSTONTERRIER Antal:  22
Domare:   HOGARTY MARIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   G-KLAVEN'S IN THE NAME OF LOVE
Ägare: BENGTSSON ALEXANDRA, HALMSTAD
Uppfödare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS
 
Bästa valp:   BOSTON STYLE BARSELONA BEAUTIFUL PR
Ägare: ROTH CHRISTINA, FÄRJESTADEN
Uppfödare: SAFRONOVA S V, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   KANDANSA CHA-CHA
Ägare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR
Uppfödare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: YRILLOS
Uppfödare: ROTH CHRISTINA, FÄRJESTADEN



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  55
Domare:   HOGARTY MARIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VIDEDALENS GIMME THE PRIZE
Ägare: RUNDQUIST MÜLLER SOFIE, HÖRBY
Uppfödare: RUNDQUIST PIA, RUNDQUIST MÜLLER SOFIE, HÖRBY
 
Bästa valp:   VOVVELITO WE SHALL OVERCOME
Ägare: ELMKVIST OLSSON CAROLINE, TORHAMN
Uppfödare: ÖSTERBERG CHRISTINA, HELSINGBORG
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH PETIT MAXIM SUNBEAM
Ägare: ANDERSSON ROSE-MARIE, STAFFANSTORP
Uppfödare: ANDERSSON ROSE-MARIE, STAFFANSTORP
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD UCH NORD V-19 SE V-16 TOFTAS TOM TOM
Ägare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE
Uppfödare: PERSSON BIRGITTA, FLENINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PETIT MAXIM
Uppfödare: ANDERSSON ROSE-MARIE, STAFFANSTORP



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  19
Domare:   SONBERG CHRISTINE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH ALIBORGS DARE BITE ZOE SUMMERFIELD
Ägare: RIESLE OLSSON CECILIA, FÄRJESTADEN
Uppfödare: BORGRYD HELENE, BORGRYD LARS-GÖRAN, NYBRO
 
Bästa valp:   SAGOSJÖNS BANDIT DRESSED QUEEN
Ägare: LARSSON NINA, SOLLEBRUNN
Uppfödare: LARSSON NINA, SOLLEBRUNN
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH ALIBORGS DARE BITE ZOE SUMMERFIELD
Ägare: RIESLE OLSSON CECILIA, FÄRJESTADEN
Uppfödare: BORGRYD HELENE, BORGRYD LARS-GÖRAN, NYBRO



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  44
Domare:   SONBERG CHRISTINE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-21 FI UCH NO UCH NO V-21 NORD V-21 SE UCH MISTY MEADOW'S GOOD VIBRATION
Ägare: WENCHE MYKLEBOST, FREDRIKSTAD, NORGE
Uppfödare: LEHTINEN TUULA, ITALIEN
 
Bästa valp:   MEXICAN ROSE'S NO DIGGITY
Ägare: NINA ERIKSEN, KLAVESTADHAUGEN, NORGE
Uppfödare: MYKLEBOST WENCHE, NO-1615 FREDROLSTAD
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH NO UCH NORD V-19 SE JV-12 SE V-14 SL CH CHI'S LOVELY CASSIO
Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHI'S LOVELY
Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE



CHINESE CRESTED DOG Antal:  38
Domare:   NILSSON FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH JEAN DARK ONLY IF
Ägare: LEMMEKE FELICIA, MÄRSTA
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-14 DK V-18 DK&NO UCH NORD V-14 SE&FI UCH SIROCCO JEALOUSY BREEDS ENVY
Ägare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIROCCO
Uppfödare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP



COTON DE TULÉAR Antal:  6
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH OWEN DES FLEURS D'ALOES
Ägare: LINDULF NEMONE, LOMMA
Uppfödare: LEJEUNE SANDY, FRANKRIKE



FRANSK BULLDOGG Antal:  47
Domare:   THORPE MARIE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH CHATEAU D'ALBIN EBBA C
Ägare: ANDERSSON JAN-INGVAR, FÄRLÖV
Uppfödare: ANDERSSON JAN-INGVAR, FÄRLÖV
 
Bästa valp:   GRYBYDALS SOMEONE LIKE YOU
Ägare: ENG ANNA-LOTTA, ESLÖV
Uppfödare: ENG ANNA-LOTTA, ESLÖV
 
Bästa veteran:   SE UCH TORPARINNANS TÖS KLARY
Ägare: ULLID LOTTA, KARLSKRONA
Uppfödare: LEVIN CANSUND TOVE, SÖSDALA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK JV-16 FI UCH NO V-18 NORD UCH PETITE CHENIL ELVIRA MASTER DJON JR
Ägare: JOHANSSON HELENA, ÖSTRA LJUNGBY
Uppfödare: JOHANSSON HELENA, ÖSTRA LJUNGBY



GRIFFON BELGE Antal:  4
Domare:   NILSSON FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   ART-WAVE'S DEVIL ON MY TONGUE
Ägare: KARLSSON JENS, HÖRBY
Uppfödare: KARLSSON JENS, HÖRBY



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  2
Domare:   NILSSON FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MANTICORNS ILYAS
Ägare: OHLSSON JOAKIM, ÅKARP
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN



KING CHARLES SPANIEL Antal:  3
Domare:   SPILLMAN ELISABETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH NELSON DES NOBLES FRIMOUSSES
Ägare: FJELD MARLENE, VÄXJÖ
Uppfödare: BERTHOZ SOPHIE



KROMFOHRLÄNDER Antal:  12
Domare:   BOGREN BENGT-ÅKE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH CASAKROMIS CHARLIE
Ägare: BLOM CAMILLA, MÖRRUM
Uppfödare: DORTHE GROTH, DANMARK
 
Bästa valp:   BLACKSMITH HILL GREAT LOVE
Ägare: FREHNER HELENE, RÄVLANDA
Uppfödare: BÖRJESSON CARINA, BÖRJESSON STEFAN, UCKLUM



LHASA APSO Antal:  8
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH MERRIOTT'S NO CHANCE
Ägare: JETTE YEOMAN, DK 818 ÅRRE, DANMARK
Uppfödare: SKOV YEOMAN JETTE, DANMARK



LÖWCHEN Antal:  5
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELGROSS TWICE THE NAME FOR INKA
Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY
Uppfödare: GROSS MARINA, VIMMERBY



MALTESER Antal:  4
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-21 HUNKY-DORY BALLET DANCER
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



MOPS Antal:  43
Domare:   LOPEZ MARCO PEDRO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CH UCH DK UCH MOCKILOCKS KRUIZIN' KID
Ägare: FALK LINDHA, SJÖBO
Uppfödare: FALK LINDHA, SJÖBO
 
Bästa valp:   ZUMA'S DASHING N SMASHING
Ägare: SANNLYCKE LINDA, RYDEBÄCK
Uppfödare: ANDERSSON SUSANNE, ANDERSSON MAGNUS, YSTAD
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH PL CH SE UCH ZUMA'S NITTY GRITTY
Ägare: RIBBENBLAD EWA, VÅXTORP
Uppfödare: LARSSON SUSANNE, ANDERSSON MAGNUS, YSTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZUMA'S
Uppfödare: LARSSON SUSANNE, ANDERSSON MAGNUS, YSTAD



PAPILLON Antal:  38
Domare:   SPILLMAN ELISABETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PAPPILOVE'S FLIP FLOP
Ägare: STINA BJERRINGGAARD HANSEN, PRAESTO, DANMARK
Uppfödare: SKOG BRITT-INGER, EKERÖ
 
Bästa valp:   TWO PRINCES DARTH VADER
Ägare: HASSELGREN IRENE, BRÅLANDA
Uppfödare: MAGNUSSON KRISTINA, PARTILLE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK VV-19 NO VV-19 NORD UCH VDH CH WHISPERING VALLEY WOLF SUNRISE
Ägare: MAGNUSSON KRISTINA, PARTILLE
Uppfödare: WERGÅRD DORIS, WERGÅRD EVA-MARIE &, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS



PEKINGESE Antal:  3
Domare:   NORDIN SARA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ESTRINAH'S YAYA
Ägare: HELGESSON ANNIKA, SKILLINGARYD
Uppfödare: HELGESSON ANNIKA, HELGESSON BERNT, SKILLINGARYD



PETIT BRABANCON Antal:  6
Domare:   NILSSON FREDRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MDAC'S KILLER QUEEN
Ägare: HEIDI SPARVATH, FJENNESLEV, DANMARK
Uppfödare: SPARVATH HEIDI, DK-FJENNESLEV



PHAL»NE Antal:  16
Domare:   SPILLMAN ELISABETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HALSAKOTS JIG LIKE DADDY
Ägare: GUDBERGSDOTTIR ASTA MARIA, LÖVESTAD
Uppfödare: GUDBERGSDOTTIR ASTA MARIA, LÖVESTAD



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  9
Domare:   SPILLMAN ELISABETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD JV-19 SE UCH SHOWTOPS NOBEL NICO
Ägare: VIBEKE EIDE-JOHANSEN, NESTTUN, NORGE
Uppfödare: NYSTRÖM ANNE, NO-3442 HYGGEN
 
Bästa valp:   CANSHA'S ABSOLUTE AMAZING ANGEL
Ägare: VIBEKE EIDE-JOHANSEN, NESTTUN, NORGE
Uppfödare: EIDE-JOHANSEN VIBEKE, NORGE



PUDEL, DVÄRG Antal:  16
Domare:   O'CONNOR JOYCE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SECRET DESTINATION MASTER
Ägare: ANDERSSON JENNY, VITTSJÖ
Uppfödare: ANDREASSEN NANCY, BJÄRNUM



PUDEL, MELLAN Antal:  15
Domare:   O'CONNOR JOYCE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SAXBYN'S ONE ROYAL DREAM
Ägare: NILSSON CHRISTINA, SAXTORP
Uppfödare: NILSSON CHRISTINA, SAXTORP
 
Bästa veteran:   RLD F RLD N SINE CERA HUMBLE HENNIN
Ägare: JOHANSSON ANNA, LINDOME
Uppfödare: GRIPENCREUTZ ANNIKA, KÅLLERED



PUDEL, STOR Antal:  22
Domare:   O'CONNOR JOYCE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SWANLINE'S UNCHAIN MY POWER
Ägare: BERGLUND CHRISTEL, HARLÖSA
Uppfödare: BERGLUND CHRISTEL, HARLÖSA



PUDEL, TOY Antal:  10
Domare:   O'CONNOR JOYCE, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POSSAGÅRDENS PURE BLACK DIAMOND
Ägare: JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING
Uppfödare: JONSSON ANDERS, JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   SPILLMAN ELISABETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD V-21 & DK V-21 TOY ANGELS IRRESISTIBLE SINGELTON
Ägare: BLOOM EVA, ÅSEDA
Uppfödare: SANDBERG-ÅBERG YVONNE, ANDERSLÖV



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  3
Domare:   SPILLMAN ELISABETH - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   COCKERBLUES RT DOROTEYA
Ägare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
Uppfödare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA



SHIH TZU Antal:  21
Domare:   STRÖM SONNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH EUW-15 FI UCH NO V-16 SE JV-13 SE V-17 ART MADE HOLLYWOOD FRAME OF MIND
Ägare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP
Uppfödare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP
 
Bästa valp:   ZIAMS SUNNY SIDE UP
Ägare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, ÅSA
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH EUW-15 FI UCH NO V-16 SE JV-13 SE V-17 ART MADE HOLLYWOOD FRAME OF MIND
Ägare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP
Uppfödare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP



TIBETANSK SPANIEL Antal:  22
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH MYSEBO'S I'M IN LOVE
Ägare: KARLSSON KURT, ÖRSJÖ
Uppfödare: ERIKSSON ARNE, ERIKSSON BRITT, NYBRO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KANGRIS
Uppfödare: RYDSTEDT BREHMER LENA, KALMAR



TIBETANSK TERRIER Antal:  30
Domare:   STRÖM SONNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH NORD V-16 NORD V-18 NORDIC CH SE V-16 SE V-19 KUAI LE GOU'S AB FAB PRINCE ALISTER
Ägare: JARNESAND JEANETTE, MÖLNLYCKE
Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CA-MA-MO'S
Uppfödare: CASPARSON ANDERSSON MARINA, ANDERSSON MONICA, KUNGSÄTER