Nationell utställning NORRKÖPING 2022-06-05-001  Söndag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  12
Domare:   KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU CH FRAYTAL'ZZ TOP
Ägare: RYLANDER ANNA-LENA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: CHEREDNICHENKO A, RYSSLAND
 
Bästa valp:   WHAMBAM DEVIL IN DISGUISE
Ägare: KARLSSON ELISABETH, SKÅ
Uppfödare: ROSÉN MALIN, LILLA EDET
 
Bästa JKL:   WALLBRINGS PERFECT
Ägare: SJÖBERG JENNY, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: WALLBRING MALIN, BROTTBY



BEARDED COLLIE Antal:  12
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH ALISTAIR'S DÉJA VU
Ägare: HELLBOM GUNN, LINKÖPING
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NO UCH SE UCH SE V-14 ALISTAIR'S TEACH ME TIGER
Ägare: LÖNNER ANDERSSON NINA, HAMMARÖ
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
 
Bästa JKL:   SHERWOOD DE CHESTER
Ägare: JOANNA GRYZIEWICZ, OLSZTYNSKA 4D, WILKASY, POLSKA, POLEN
Uppfödare: BERNARDI JP CLERC THIERRY & C, FRANKRIKE



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  2
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   RUBY RIVER'S ESMERALDA
Ägare: JONASSON SINIKKA, ROSENFORS
Uppfödare: URDIN HÅKANSSON SUSANNE, BJÖRKÖBY



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  5
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   KOGARÅSEN'S BENJI
Ägare: LINDSTRÖM HENRIK, VRETSTORP
Uppfödare: JOHANSSON LENA, GAMLEBY



BRIARD Antal:  4
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOBLINWALLEY METALIZER
Ägare: KARLSSON INGELA, KARLSKOGA
Uppfödare: RÄNSSI KATARINA, GAGNEF
 
Bästa JKL:   WALKIRIA HAIRY HEAVEN
Ägare: WIKLUND BIRGITTA, ÅBY
Uppfödare: MALGORZATA SZMAJDZINSKA, POLEN



CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK Antal:  1
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. NORD UCH NORD V-19 SE V-14 SE V-16 HARA KIRI SRDCERVÅC
Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA
Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN
 
Bästa veteran:   C.I.E. NORD UCH NORD V-19 SE V-14 SE V-16 HARA KIRI SRDCERVÅC
Ägare: WASSERMAN JENNY, TUNGELSTA
Uppfödare: CILOVA DANIELA, TJECKIEN



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  9
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STAR HATCH UNLIMETED EDITION
Ägare: LINGEFORS JÖNSSON SOFIE, ÖDESHÖG
Uppfödare: HÄGER LISE-LOTTE, LAHOLM



HOLLANDSE HERDERSHOND, LÅNGHÅRIG Antal:  1
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD HAPPY WORKMATE'S EWIL
Ägare: MATTSSON ANNELI, LINKÖPING
Uppfödare: BRYNILDSEN ANDERSSON HILDE, GÖTENE



KUVASZ Antal:  4
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-18 JWW-17 SE UCH CZARUSO HIMLA
Ägare: JOHANSSON AHLQVIST LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA
 
Bästa valp:   FEHÉR AZÅLEA CSILLAGSZEM
Ägare: JOHANSSON AHLQVIST LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: JOHANSSON AHLQVIST LENA, WESTLUND RASMUS, SÖDERKÖPING



LANCASHIRE HEELER Antal:  8
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO JV-19 NORD JV-19 NORD V-19 SE&NO&FI UCH FOXTHYME LATTE
Ägare: EKLUND LOULOU, STRÄNGNÄS
Uppfödare: ENID LORD, ENGLAND
 
Bästa valp:   ENGONGS TERRA
Ägare: SVENSSON ANNA, HEBY
Uppfödare: SVENSSON ANNA, HEBY



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  6
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH FI V-18 NO UCH NORD V-19 NORDIC CH SE UCH US CH MOONBABY'S RADIOACTIVE
Ägare: LOTTA PAAKKANEN, ESPOO, FINLAND
Uppfödare: ZOBELL MELISSA, USA



NEDERLANDSE SCHAPENDOES Antal:  7
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SCHAPPEGÅRDEN'S ELLIE EVVESDOTTER
Ägare: LÖNNQVIST ANN, VADSTENA
Uppfödare: HEDEBRATT LINDA, NÄSSJÖ
 
Bästa valp:   TWINFLOWERS BACO AGATHE INCARNATA
Ägare: CAJHAGEN DANIEL, OXIE
Uppfödare: WAHLSTEDT CECILIA, HÖRBY



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  2
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DIZZNY'Z THE QUEENS GAMBIT
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: JONSSON LENA WALLSTRÖM PER, DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN
 
Bästa JKL:   DIZZNY'Z THE QUEENS GAMBIT
Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: JONSSON LENA WALLSTRÖM PER, DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, LÅNGSHYTTAN



PULI Antal:  2
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE JV-18 SE UCH IMPECCABLE SEVENTH WONDER
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE
 
Bästa JKL:   IMPECCABLE EIGHTH OOPSIE DAISY
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  10
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MARIELL DE MARQUE QVICKA QLURA
Ägare: JOHANSSON LENA, SKÄRBLACKA
Uppfödare: GRADELL INGEMARIE, JOHANSSON LENA, ÅBY
 
Bästa JKL:   REZERTA-RÉTI CINKOS
Ägare: GRANATH EWA, MOHOLM
Uppfödare: TAKACSNE HORVATH MELINDA, UNGERN



SCHIPPERKE Antal:  10
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZELENAYA DOLINA DJACK NIKOLSON
Ägare: ÄNGVALD EVA, SÖDERHAMN
Uppfödare: KUCHKINA I, RYSSLAND
 
Bästa valp:   ZINSANO'S LEIA ORGANA
Ägare: ÄNGVALD EVA, SÖDERHAMN
Uppfödare: AASDALEN PER-IVAR, NORGE
 
Bästa JKL:   JEMININAS DORIZ
Ägare: ÄNGVALD EVA, SÖDERHAMN
Uppfödare: HANSEN NINA, SANNESTÅL MIKAEL, ANGERED



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  27
Domare:   LEMMEKE JEANETT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH LUNDECOCK'S SENSATION
Ägare: NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa valp:   NYANS HEART IN THE AIR
Ägare: MOJANIS ANNIKA, VIKINGSTAD
Uppfödare: MOJANIS ANNIKA, NYHOLM ANDERS, VIKINGSTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LUNDECOCK'S
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM
 
Bästa JKL:   LUNDECOCK'S SET THE SHAPE
Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM
Uppfödare: ANDERSSON JOHNNY, NORDIENG ULRIKA, MOHOLM



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  22
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NICKNAME'S JUST IN TIME
Ägare: SANDELL-WIDIN CARINA, LINKÖPING
Uppfödare: SANDELL-WIDIN CARINA, LINKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: NICKNAME'S
Uppfödare: SANDELL-WIDIN CARINA, LINKÖPING
 
Bästa JKL:   CHEFKA'S MED KÄRLEK OCH GLÖD
Ägare: GULLBERG DENISE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: EKMAN MARIA, HUDDINGE



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  14
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
PERSSON LENA - Valpklass
 
BIR:   DK UCH DK V-21 BARKSVILLE BRIDE OF DRACULA
Ägare: DAFGÅRD BRITTA, KVIBILLE
Uppfödare: NICULESCU D & STOICOVICIU A, RUMÄNINEN
 
Bästa valp:   ANDVOL VA-BANK
Ägare: DAFGÅRD BRITTA, KVIBILLE
Uppfödare: VOLKOVA MA, RYSSLAND
 
Bästa JKL:   BONUS POP UP'S BREATHTAKING BONO
Ägare: JOHANSSON MARGRETH, ESKILSTUNA
Uppfödare: ÄRLEBORG HASSELKVIST MAJA, ESKILSTUNA



VIT HERDEHUND Antal:  3
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BARVESTAD'S ROYAL RILEY
Ägare: LINDHOLM CAMILLA, NYKVARN
Uppfödare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN
 
Bästa JKL:   FROSTFLAKE'S GORGEOUS GLORIA
Ägare: BJURGARD IRENE, SKÄRBLACKA
Uppfödare: DELÉR LENA, SKÅNE-TRANÅS