Nationell utställning NORRKÖPING 2022-06-05-001  Söndag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR


AFGHANHUND Antal:  11
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TELLS KJAVU IT'S ABOUT TIME
Ägare: HAMILTON BRETT, VÄDDÖ
Uppfödare: TELL COLLINGE MARIE LOUISE, COLLINGE JÖRGEN, VÄDDÖ
 
Bästa JKL:   KHAOS GOD ON DRUMS DEVIL ON D´ BASS
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: WOHLIN SAORI, NYKVARN



BORZOI Antal:  14
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BORSCANA SING A SONG
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
 
Bästa valp:   SCHEZTAYA PICTURES OF YOU
Ägare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
Uppfödare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
 
Bästa veteran:   LYNX SHINE ON ME
Ägare: WERMÄNG JOSEPHINE, VÄDERSTAD
Uppfödare: JONSSON ELISABET, ROTTNEROS



CHART POLSKI Antal:  2
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD V-15 NORD V-19 SE JV-14 SE V-14-16-17 VEUW-22 STONEVILLE WHO'S BETTER WHO'S BEST
Ägare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
Uppfödare: KLEMENCIC TOMISLAV, KROATIEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD V-15 NORD V-19 SE JV-14 SE V-14-16-17 VEUW-22 STONEVILLE WHO'S BETTER WHO'S BEST
Ägare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
Uppfödare: KLEMENCIC TOMISLAV, KROATIEN



GALGO ESPANOL Antal:  6
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH NO UCH SE UCH HOT ISLE FELICITA
Ägare: JONSSON EVA, HÄSSELBY
Uppfödare: JANSSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH NO UCH SE UCH HOT ISLE FELICITA
Ägare: JONSSON EVA, HÄSSELBY
Uppfödare: JANSSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
 
Bästa JKL:   MAGH ITHA'S DEOISA
Ägare: JONSSON EVA, HÄSSELBY
Uppfödare: NAESS EVJE URSULA & JAN, NORGE



IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  4
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KNALLÅSEN'S ÖXNE
Ägare: ROBERTSSON MATS, IMMELN
Uppfödare: WIESLANDER HELÉN, GISLAVED
 
Bästa JKL:   PÅARPS WOLFNEST SIEUR PORTHOS
Ägare: ROBERTSSON MATS, IMMELN
Uppfödare: ROBERTSSON MATS, BOO ROBERTSSON HELENA, IMMELN



ITALIENSK VINTHUND Antal:  9
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE UCH MARIKARLOS ROBINIA PROSECCO
Ägare: HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
Uppfödare: BERGLIN MAGNUS, HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
 
Bästa valp:   IPPOLINAS FALCO
Ägare: SOLMOSSE LINA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: SOLMOSSE LINA, MELANDER MARJA, SÖDERKÖPING
 
Bästa veteran:   NO LCCH SE LCCH PIRAYA'S YOWLES
Ägare: NILSSON JUSTYNA, NYKÖPING
Uppfödare: KATAJA MALIN, NILSSON JUSTYNA, VIKINGSTAD
 
Bästa JKL:   DOLLY GALLO
Ägare: HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
Uppfödare: KAAE RASMUSSEN SUSAN, RATHMANN RASMUSSEN RENE, HUARÖD



SALUKI Antal:  26
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-19 SE JV-17 SE UCH SE V-19 ZADONAS DELUCA
Ägare: NIHLÉN ANETTE, HELSINGBORG
Uppfödare: NIHLÉN ANETTE, ANDERSSON KERSTIN, HELSINGBORG
 
Bästa valp:   UMANDAH UMNIYA HAR KALA RACHI
Ägare: THUNSTRÖM ÅSA, WOLUWE-SAINT-PIERRE, BELGIEN
Uppfödare: SIBYLLE BENOIT & RENÉE DE LEYN, BELGIEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH BADAVIE WILD AND CRAZY
Ägare: SCHÉELE ELSE, ENKÖPING
Uppfödare: NORDIN MARIA, BRANDÉN MARIE, SÄVAR
 
Bästa JKL:   BAKLAVA'S X-MAS QUEEN ZORBA
Ägare: ARBLIDEN MAGNUS, HÖNÖ
Uppfödare: NILSSON MONICA, ARBLIDEN LINDA, HÄLLINGSJÖ



SKOTSK HJORTHUND Antal:  6
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NECESSE'S FAUST FORTUNATUS
Ägare: LINDHOLM RAY, STAVSJÖ
Uppfödare: ERASMIE PIA, STAFFANSTORP
 
Bästa JKL:   LAWTONS HAVANNA HARBOUR
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE



WHIPPET Antal:  36
Domare:   PERSSON LENA - Valpklass
EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE JV-18 SE UCH ALLETTES IRISH MIST DRAMBUIE
Ägare: MAGNUSSON FLYGAR ELISABETH, VALLENTUNA
Uppfödare: BOOS ALLETTE & GELLERSTAM MARIE,, MAGNUSSON FLYGAR ELISABETH, MORA
 
Bästa valp:   UNDIMOON HARMONIA
Ägare: WIDÉN ANNA-KARIN, KATRINEHOLM
Uppfödare: WARELL THOMAS, WARELL ERJA, STÅNGA
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NORD UCH NORD V-15 SE UCH SE VCH TWYBORN ISABELLE RIVIÈRE
Ägare: WIDÉN SYLVIA, KATRINEHOLM
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
 
Bästa JKL:   DREAM DESIGNER FEAST OF DESIGN
Ägare: RANESTÅL MALIN, TROSA
Uppfödare: FERNEKLINT GUNILLA, FERNEKLINT MONIKA, UPPLANDS VÄSBY