Nationell utställning NORRKÖPING 2022-06-04-001  Lördag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 2 - SCHNAUZER, PINSCHER, MOLOSSER M.FL


AFFENPINSCHER Antal:  5
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GB CH VELVET DANDY'S CORNELIUS
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS
 
Bästa valp:   SPUNKY MONKEY LADY CHIQUITA
Ägare: ERLING EMILY, STRÄNGNÄS
Uppfödare: ERLING EMILY, STRÄNGNÄS



BERNER SENNENHUND Antal:  24
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EKLÖVENS JIGG
Ägare: LÖÖW BORIS, SÖLVESBORG
Uppfödare: LÖÖW BORIS, SÖLVESBORG
 
Bästa veteran:   BERNERBERGETS ESMERADA
Ägare: PERSSON JOHANNA, NYKÖPING
Uppfödare: JANSSON LINA, VÅRBY
 
Bästa JKL:   EKLÖVENS OLYMPIA
Ägare: STENMARK MARITA, SVENLJUNGA
Uppfödare: LÖÖW BORIS, SÖLVESBORG



BOXER Antal:  8
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DE LA PI'S HURTIGA HULDA
Ägare: BRÅTENHOLME JULIA, TABERG
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BERGSTRÖM KRISTIN, BOTTNARYD
 
Bästa valp:   OSKAR
Ägare: OTT THERESE, ARBOGA
Uppfödare: NEJDEBLAD LINDA, ORREFORS
 
Bästa JKL:   DE LA PI'S HURTIGA HULDA
Ägare: BRÅTENHOLME JULIA, TABERG
Uppfödare: FOGELBERG BERGLUND PIA, BERGSTRÖM KRISTIN, BOTTNARYD



BROHOLMER Antal:  3
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LEIA WSPOMNIENIE DARMY
Ägare: SÖRENSEN STENGAARD MARIA, NYKÖPING
Uppfödare: STEFANSKA MAGDALENA, POLEN
 
Bästa JKL:   BROHOLMERSKOGENS ASKA
Ägare: THOLÉN ELISABETH, KATRINEHOLM
Uppfödare: ANNIKEN SANDER, NORGE



BULLMASTIFF Antal:  4
Domare:   KRUGER LOUIS, SYDAFRIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ENEMOSSENS QUEEN GUINEVERE
Ägare: NORDENSPETS ANETTE, TÄRNSJÖ
Uppfödare: HULTÉN CATRIN, ÖDESHÖG



CANE CORSO Antal:  2
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TOJTAS TEC FELLOW
Ägare: MELIN LINDA, HUDDINGE
Uppfödare: JAKOBSSON EWA, JAKOBSSON SANDRA, TIERP



CAO DA SERRA DA ESTRELA, PELO COMPR Antal:  1
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   KAYLAN DO VALE DO JUIZ
Ägare: SVENSSON HANS, MOTALA
Uppfödare: DOLGNER EDGAR, PORTUGAL



DANSK-SVENSK GÅRDSHUND Antal:  17
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LT CH LV CH SE JV-19 BJÖRKILS BERTAMÄRTA
Ägare: MALMSKÖLD GUSTAFSSON LAILA, ÅMÅL
Uppfödare: MALMSKÖLD GUSTAFSSON LAILA, ÅMÅL



DOGUE DE BORDEAUX Antal:  2
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   QROSS DE MOLOSSE ANTIQUE
Ägare: LEDENFORS ANNA, LINKÖPING
Uppfödare: HANSEN LINDA T, NORGE



DVÄRGPINSCHER Antal:  1
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EXIGOR'S TO YOU
Ägare: ÖSTLUND KRISTIN, BROMMA
Uppfödare: PERSSON ANNETTE, VÄRNAMO



DVÄRGSCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  22
Domare:   LEMMEKE JEANETT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ARBAQ'S GEORGE CLOONEY
Ägare: ENGBACK ANN-MARIE, SUNDBYBERG
Uppfödare: BÄCKSTRÖM MARIE, UPPLANDS VÄSBY
 
Bästa valp:   SCHNAUZI-HERO'S TEACH ME TIGER
Ägare: LANDERGÅRD MARIA, LIDINGÖ
Uppfödare: LANDERGÅRD MARIA, LIDINGÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH DE CH DK UCH JEUW-15 NL CH SE JV-15 SE VCH WW-18 LA LEIA'S FABULOUS FIXA
Ägare: TJERNBERG FRIDA, HUDDINGE
Uppfödare: TJERNBERG FRIDA, ENSKEDE
 
Bästa JKL:   BRODDWAYS BLUEBERRY PIE
Ägare: BROBERG YVONNE, HUDDINGE
Uppfödare: BRODD BJÖRKLUND CAROLINE, BRODD BJÖRKLUND JOSEFINE, ESKILSTUNA



DVÄRGSCHNAUZER, SVART Antal:  17
Domare:   LEMMEKE JEANETT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH FIXUS GRACE N' LACE
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   BRODDWAYS SPOOKS RUN WILD
Ägare: CUEVAS BRODD JOSEFINE, ESKILSTUNA
Uppfödare: BRODD BJÖRKLUND CAROLINE, CUEVAS BRODD JOSEFINE, ESKILSTUNA
 
Bästa JKL:   TOPAZ CHILL OUT
Ägare: BJÖRKLUND HOLEGÅRD LISELOTTE, VENDELSÖ
Uppfödare: BJÖRKLUND HOLEGÅRD LISELOTTE, VENDELSÖ



DVÄRGSCHNAUZER, SVART & SILVER Antal:  12
Domare:   LEMMEKE JEANETT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH FIXUS PICTURE PERFECT
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa JKL:   GILLAN'S MONSTERS BU
Ägare: LUNDIN KRISTINA, SÖDRA VI
Uppfödare: NILSSON CAMILLA, BJÄRRED



DVÄRGSCHNAUZER, VIT Antal:  18
Domare:   LEMMEKE JEANETT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH LAKEJ'S QUEEN OF ICE
Ägare: ANDERSSON RAPP CARINA, MOTALA
Uppfödare: ANDERSSON RAPP CARINA, BOLLEBYGD
 
Bästa veteran:   SE UCH LAKEJ'S QUEEN OF ICE
Ägare: ANDERSSON RAPP CARINA, MOTALA
Uppfödare: ANDERSSON RAPP CARINA, BOLLEBYGD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LAKEJ'S
Uppfödare: ANDERSSON RAPP CARINA, BOLLEBYGD
 
Bästa JKL:   SCHNAUZERZONE GHOST PRINCESS
Ägare: LINDEROTH ANNE-LEE, VÄSTERÅS
Uppfödare: TIESTÖ KRISTIINA, UPPSALA



ENGELSK BULLDOGG Antal:  5
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STAY AT PLAY CALIGULA AF LITSLENA
Ägare: RAFTEVOLD MARIA, HUDDINGE
Uppfödare: PETTERSSON THERESE, PETTERSSON OSCAR, ENKÖPING
 
Bästa JKL:   MISS LOUISE LOVELY LIVIA ICEFLOWER
Ägare: ÖGREN KARIN, SPARREHOLM
Uppfödare: JANVING LOUISE, ENKÖPING



GRAND DANOIS Antal:  15
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GANTEUS HOLY GAMBLERS DENALI
Ägare: GIDLUND SOFIA, SUNDSVALL
Uppfödare: GIDLUND SOFIA, SUNDSVALL
 
Bästa JKL:   GANTEUS HOLY GAMBLERS DENALI
Ägare: GIDLUND SOFIA, SUNDSVALL
Uppfödare: GIDLUND SOFIA, SUNDSVALL



GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND Antal:  3
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LORDCHAMP OVATION OZZY
Ägare: SVENSSON ANNA, HEBY
Uppfödare: RASK ADRIENNE, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa JKL:   EKLÖVENS A DREAM CAME TRUE
Ägare: LÖÖW BORIS, SÖLVESBORG
Uppfödare: LÖÖW BORIS, SÖLVESBORG



LEONBERGER Antal:  11
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HELLO KITTY ZLOTA ELITA
Ägare: ANDERSSON MARIA-HELEN, KISA
Uppfödare: EKIERT MARIOLA & AGNIESZKA, POLEN
 
Bästa valp:   BÖLELEJONET IS FEELING PRECIOUS
Ägare: HÄGG JENNIFER, KNUTBY
Uppfödare: KRIGH ANNE MARIE, BOLLNÄS
 
Bästa veteran:   KNOCKANDO'S XO DE LUZE FINE
Ägare: LINDBLOM DENISE, LINKÖPING
Uppfödare: LINTONSSON RUTH, HÄRRYDA



NEWFOUNDLANDSHUND Antal:  8
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MARINE BEAR'S FIORIN BORN UNIQUE
Ägare: SVEDÉN ENGVALL ÅSA, TROSA
Uppfödare: SVEDÉN ENGVALL ÅSA, TROSA
 
Bästa valp:   SHERRI DE L'ARCHE DES PIERRES DOREE
Ägare: TÖRNKVIST INGER, RUDA
Uppfödare: GERALD & ROSY MARCOUX, FRANKRIKE
 
Bästa JKL:   MARINE BEAR'S GIVE ME HOPE JOANNA
Ägare: SVEDÉN ENGVALL ÅSA, TROSA
Uppfödare: SVEDÉN ENGVALL ÅSA, TROSA



PINSCHER Antal:  6
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 LILLA ENEBYS BEPPE
Ägare: WIDERBERG PIA, NORRKÖPING
Uppfödare: NILSSON SUSANNE, ULF & ALICIA, MÄRSTA



RIESENSCHNAUZER, SVART Antal:  1
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LD STARTKLASS KANTBERGET'S DREAM IN DAYLIGHT
Ägare: LOVRÉN ANNE-LIE, VASSMOLÖSA
Uppfödare: KANTBERG BARBRO, VASSMOLÖSA



ROTTWEILER Antal:  12
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IGP 1 JWW-18 KORAD NO JV-18 SE UCH SE V-19 JUST ASK KHALEESI O'SHEA
Ägare: STRANDBERG BOA, JÄRFÄLLA
Uppfödare: O'SHEA GERARD, LIDINGÖ
 
Bästa veteran:   ZUMA'S ROCCO BAROCCO
Ägare: VIDAR JENNY, LINKÖPING
Uppfödare: LARSSON SUSANNE, ANDERSSON MAGNUS, YSTAD
 
Bästa JKL:   LILLA AFTONSTJÄRNAS PASCAL UNIQUE
Ägare: ÅBERG CAROLA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: ERIKSSON SEMSA, MATFORS



SANKT BERNHARDSHUND, KORTHÅRIG Antal:  2
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SVÄNASJÖNS SUNSHINE OF MY OWN
Ägare: MATTSSON GUNILLA, ÖRBY
Uppfödare: MATTSSON GUNILLA, ZACKRISSON HENRIK, ÖRBY
 
Bästa veteran:   SE UCH SVÄNASJÖNS GLORY OF MY OWN
Ägare: MATTSSON GUNILLA, ÖRBY
Uppfödare: MATTSSON GUNILLA, ZACKRISSON HENRIK, ÖRBY
 
Bästa JKL:   SVÄNASJÖNS SUNSHINE OF MY OWN
Ägare: MATTSSON GUNILLA, ÖRBY
Uppfödare: MATTSSON GUNILLA, ZACKRISSON HENRIK, ÖRBY



SANKT BERNHARDSHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BAGGEMÅLAS PARADIS SHABO
Ägare: SKOOG ANN-LOUISE, VIMMERBY
Uppfödare: SKOOG ANN-LOUISE, VIMMERBY



SCHNAUZER, PEPPAR & SALT Antal:  6
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   INVIDIA DIOS TRIONFO
Ägare: NIKLASSON BOEL, TULLINGE
Uppfödare: E.V DEMENKO, RYSSLAND
 
Bästa JKL:   INVIDIA DIOS TRIONFO
Ägare: NIKLASSON BOEL, TULLINGE
Uppfödare: E.V DEMENKO, RYSSLAND



SCHNAUZER, SVART Antal:  3
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VELVET DANDY'S ZIGGY STARDUST
Ägare: LANGE VERONICA, VÄSTERÅS
Uppfödare: LANGE VERONICA, BORG MARIA, VÄSTERÅS



SHAR PEI Antal:  3
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH PEI ATTENTION MATCH MADE IN HEAVEN
Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
 
Bästa valp:   PEI ATTENTION POWER OF PASSION
Ägare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM
Uppfödare: THORSJÖ ANNA, KATRINEHOLM