Nationell utställning NORRKÖPING 2022-06-05-001  Söndag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 3 - TERRIER


AIREDALETERRIER Antal:  4
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PINTO BEAST OF BURDEN
Ägare: JARESVED ANDERSSON KARIN, UPPSALA
Uppfödare: LUNDBERG PIA, LUNDBERG STEFAN, BLENTARP



AMERICAN HAIRLESS TERRIER Antal:  7
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DISABELLES MADAME BUTTERFLY
Ägare: EDBERG ROBERTH, VINGÅKER
Uppfödare: ANDERSSON SARA, ODENSBACKEN
 
Bästa JKL:   ELLY PLUMP'S BORA-BORA COCO LOCO
Ägare: BIRATH MARIA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: FORSBERG ELLINOR, TECKOMATORP



AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER Antal:  19
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
KARLSDOTTER NINA - Valpklass
 
BIR:   LD STARTKLASS RLD F RLD N SE UCH ZICAN'S PAPARAZZI'S GONNA FOLLOW
Ägare: LINDH CAROLA, RÖNNINGE
Uppfödare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
 
Bästa valp:   ABATE'S BULL STAI CON ME
Ägare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
Uppfödare: BIAGIO ABATE, ITALIEN
 
Bästa veteran:   CZ CH FI UCH NORD VV-19 SE UCH SE V-14 FERVENS FERA CUTE-CAYLA
Ägare: BERWID MAGDALENA, TULLINGE
Uppfödare: Uppfödaruppgifter kan ej visas
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZICAN'S
Uppfödare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
 
Bästa JKL:   ZICAN'S WAY HOTTER THAN YOU
Ägare: BERWID MAGDALENA, TULLINGE
Uppfödare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA



AUSTRALISK TERRIER Antal:  3
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FASTLOVE'S LIGHT UP THE SKY
Ägare: FAST MARIE, GRYCKSBO
Uppfödare: FAST MARIE, GRYCKSBO



BEDLINGTONTERRIER Antal:  8
Domare:   KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-17 NORD UCH NORD V-17 SE JV-17 SE VCH SÄFVA'S SOMETHING BEAUTIFUL
Ägare: HOVBERG ELISABET, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: HOVBERG ELISABET, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa valp:   ISOTOP'S AVENGERS BLACK WIDDOW
Ägare: BYBERG LENA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: BYBERG ANN-MARIE, BYBERG LENA, ÖSTERBYBRUK
 
Bästa JKL:   SAY AVADA KEDAVRA MAVERTIGO
Ägare: BYBERG EVA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: MARTYNA PATUCHA-POLOK, POLEN



BIEWER TERRIER Antal:  3
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ALEGRIYA GRANDE OPEN SPACE
Ägare: PICARD BEATRICE
Uppfödare: KALKO A. M., RYSSLAND
 
Bästa valp:   HAUS BLACK BIST SHARMEL
Ägare: ISAKSSON EVA, MALMBERGET
Uppfödare: FEDOROVA O.N., RYSSLAND
 
Bästa JKL:   HAUS BLACK BIST RABI
Ägare: ISAKSSON EVA, MALMBERGET
Uppfödare: FEDOROVA O.N., RYSSLAND



BORDERTERRIER Antal:  20
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LT CH FIGHTINGSTAR'S DOUBLE TROUBLE
Ägare: HENDERSON NICOLE, ESKILSTUNA
Uppfödare: HENDERSON SUSANNE, HENDERSON NICOLE, ESKILSTUNA
 
Bästa veteran:   SE JV-14 SE UCH BJÖRSHULTS DANCING FOR MONEY
Ägare: CARLSSON MARIE, NYKÖPING
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BJÖRSHULTS
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING
 
Bästa JKL:   SILVERMOLNET FREIA
Ägare: VENEROT CAMILLA, LJUNGSBRO
Uppfödare: VENEROT CAMILLA, LJUNGSBRO



BULLTERRIER Antal:  13
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MAD ABOUT MOTHER OF ANGELS
Ägare: VAATTOVAARA MINNA, ESKILSTUNA
Uppfödare: VAATTOVAARA MINNA, ANDERSSON JENS, ESKILSTUNA
 
Bästa valp:   PIXELMIX ABBEY-ROAD
Ägare: MIX FELICIA, HANINGE
Uppfödare: MIX FELICIA, HANINGE
 
Bästa JKL:   WHISPERING WORD'S KEEP DISTANCE
Ägare: BALCERE KRISTINE, RIALA
Uppfödare: PAGÉN JAN, BALCERE KRISTINE, RIALA



CAIRNTERRIER Antal:  23
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STENRÖSETS KATLA DEN KLOKA
Ägare: CARLSSON ELIZABETH, ESKILSTUNA
Uppfödare: ÅHRBERG-RENSTRÖM ULLA, MASSLEBERG ÅSA, STRÖMSTAD
 
Bästa veteran:   NO UCH NORD V-15 RU CH SE JV-14-15 SE V-14 SE&DK&FI UCH US CH HJOHOO'S ALL HJO EVER WANTED
Ägare: TEODORSSON ELISABETH, HJO
Uppfödare: THEODORSSON ELISABETH, HJO
 
Bästa JKL:   CALLAMORE IT HAD TO BE YOU
Ägare: DEAL KERSTIN, ÄLTA
Uppfödare: PFALZER JANINA, STOCKHOLM



CESKYTERRIER Antal:  2
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CC'S HOT APPLE PIE
Ägare: LILJA JESSICA, NYKÖPING
Uppfödare: HOLMGREN CECILIA, ÅRSUNDA
 
Bästa valp:   PEPITAHILL'S MARI MAGI
Ägare: LILJA JESSICA, NYKÖPING
Uppfödare: HILL CARINA, LÅNGSHYTTAN
 
Bästa JKL:   CC'S HOT APPLE PIE
Ägare: LILJA JESSICA, NYKÖPING
Uppfödare: HOLMGREN CECILIA, ÅRSUNDA



DANDIE DINMONT TERRIER Antal:  6
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHISBORNE JALAPANOS
Ägare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR
 
Bästa JKL:   WHISBORNE JALAPANOS
Ägare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR



ENGLISH TOY TERRIER Antal:  7
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HU CH TREPÉS GILD FLANN
Ägare: EGERMARK WINSCHER THERESE, NYKVARN
Uppfödare: EGERMARK WINSCHER THERESE, NYKVARN
 
Bästa valp:   STAR DE L'EDEN DU CHARME
Ägare: EGERMARK WINSCHER THERESE, NYKVARN
Uppfödare: CHAUVAT MARYVONNE, FRANKRIKE
 
Bästa JKL:   TREPÉS GILD STARMAN
Ägare: EGERMARK WINSCHER THERESE, NYKVARN
Uppfödare: EGERMARK WINSCHER THERESE, NYKVARN



IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER Antal:  29
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH NORD V-19 SE UCH CAMERON HIGH ON LIFE
Ägare: HULTHÉN HELÉNE, SALA
Uppfödare: HULTHÉN HELÉN, SALA
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH NORD UCH SE V-17 SE V-19 CAMERON ROCK MY WORLD
Ägare: HÖRBERG WAHLSTRÖM ULLA, JÄRFÄLLA
Uppfödare: HULTHÉN HELÉN, SÖDERKVIST MARIA, SALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAMERON
Uppfödare: HULTHÉN HELÉN, SALA
 
Bästa JKL:   CAMERON HIGH VOLTAGE
Ägare: TRÄFF SANDRA, ENKÖPING
Uppfödare: HULTHÉN HELÉNE, TRÄFF SANDRA, SALA



IRLÄNDSK TERRIER Antal:  6
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   US CH MERRYMAC HARD AS A ROCK
Ägare: HAGSTRÖM GERTRUD, KALMAR
Uppfödare: HAGSTRÖM GERTRUD, HAGSTRÖM THOMAS, KALMAR
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH MERRYMAC YOU ARE THE ONE
Ägare: LOVRÉN ANNE-LIE, VASSMOLÖSA
Uppfödare: HAGSTRÖM GERTRUD, HAGSTRÖM THOMAS, KALMAR
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MERRYMAC
Uppfödare: HAGSTRÖM GERTRUD, HAGSTRÖM THOMAS, KALMAR
 
Bästa JKL:   MERRYMAC LAVINIA OF RED GOLD
Ägare: HAGSTRÖM GERTRUD, KALMAR
Uppfödare: HAGSTRÖM GERTRUD, HAGSTRÖM THOMAS, KALMAR



JACK RUSSELL TERRIER Antal:  22
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
KARLSDOTTER NINA - Valpklass
 
BIR:   SE VCH LOVELY-ORANGE NIMBLE RUN
Ägare: LOTHIAN SUSANN, JÖNKÖPING
Uppfödare: O.V SEROVA, RYSSLAND
 
Bästa valp:   SVEDUDDENS ZEB
Ägare: WESANDER NINA, STOCKHOLM
Uppfödare: NORRTHON ANNIKA, BERGSHAMRA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SVEDUDDENS
Uppfödare: NORRTHON ANNIKA, BERGSHAMRA



KERRY BLUE TERRIER Antal:  3
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DUNGAREES YOU NEVER CAN TELL
Ägare: PÅLSSON LENA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: PÅLSSON LENA, PÅLSSON STIG, HUDDUNGEBY



LAKELANDTERRIER Antal:  2
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   NUN'S STORY MORE FUN
Ägare: PERSSON ANNA ELISABET, NYKÖPING
Uppfödare: PERSSON ANNELI, NYKÖPING



MINIATYRBULLTERRIER Antal:  23
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GLOSSY BLACK CAPRI
Ägare: HELSING JOHANNA, FJÄRÅS
Uppfödare: HELSING JOHANNA, FJÄRÅS
 
Bästa valp:   NICCMARKZ LA PARTY WIZARD
Ägare: NORDENBERG ERIKA, TUMBA
Uppfödare: GRIPEMARK NINA, MÖRARP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VEGALICIOUS
Uppfödare: DRAGLUND NICOLE, ÖREBRO
 
Bästa JKL:   BOROMIR MBT BLACK HUSSARAYA
Ägare: HELSING JOHANNA, FJÄRÅS
Uppfödare: MONIKA SOBCZYNSKA, POLEN



NORFOLKTERRIER Antal:  8
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JIFFY ON YOUR WISHLIST
Ägare: ERICSSON HELÉNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: ERICSSON HELÉNE, ÅKERSBERGA



NORWICHTERRIER Antal:  2
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KREATIN EXTRA CHARM
Ägare: OLSSON JOHANSSON EVA-LENA, KRISTINEHAMN
Uppfödare: CHRISTINE HITCHEN, STORBRITANNIEN



PARSON RUSSELL TERRIER Antal:  2
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH UKULELE MYSIA ZAGLADA
Ägare: ACKERHUS CHARLOTTE, LINKÖPING
Uppfödare: AGNIESZKA WASIUKIEWICZ, POLEN
 
Bästa veteran:   SE UCH UKULELE MYSIA ZAGLADA
Ägare: ACKERHUS CHARLOTTE, LINKÖPING
Uppfödare: AGNIESZKA WASIUKIEWICZ, POLEN
 
Bästa JKL:   ANI SLIPPERY'S GRACE KELLY
Ägare: LARSSON MARTINA, ESKILSTUNA
Uppfödare: LIUKAS ANITA & HEIKKI, FINLAND



SEALYHAMTERRIER Antal:  1
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ALBATUS HONKY TONK WOMAN
Ägare: STRINDBERG ANN-CHRISTINE, ÖREBRO
Uppfödare: STRINDBERG ANN-CHRISTINE, ÖREBRO
 
Bästa JKL:   ALBATUS HONKY TONK WOMAN
Ägare: STRINDBERG ANN-CHRISTINE, ÖREBRO
Uppfödare: STRINDBERG ANN-CHRISTINE, ÖREBRO



SILKY TERRIER Antal:  2
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LHAGALORE NORTHERN LIGHTS
Ägare: HALONEN JIRI, SPÅNGA
Uppfödare: HALONEN JIRI, SKÖLD CHRISTIAN, SPÅNGA



SKOTSK TERRIER Antal:  5
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   REEL'S BLACK HELEN
Ägare: DUFWA LOUISE, STOCKHOLM
Uppfödare: FOGELMARK CHRISTINA, LUND
 
Bästa JKL:   REEL'S BLACK HELEN
Ägare: DUFWA LOUISE, STOCKHOLM
Uppfödare: FOGELMARK CHRISTINA, LUND



SLÄTHÅRIG FOXTERRIER Antal:  2
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   INDIANFOX'S STAND BEHIND
Ägare: LUNDÉN EWA, KVIBILLE
Uppfödare: LARSSON ANNIKA, HÖÖR
 
Bästa JKL:   INDIANFOX'S STAND BEHIND
Ägare: LUNDÉN EWA, KVIBILLE
Uppfödare: LARSSON ANNIKA, HÖÖR



STAFFORDSHIRE BULLTERRIER Antal:  31
Domare:   KARLSDOTTER NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH SE VCH JE LO STAFF SWEET TALKER
Ägare: SILVERGLANTZ MARIA, TUMBA
Uppfödare: ÅBERG LISE-LOTTE, TULLINGE
 
Bästa valp:   BRITISH STEEL TAKE EM ALL
Ägare: NORGREN CARIN, FÄRENTUNA
Uppfödare: NORGREN CARIN, FÄRENTUNA
 
Bästa veteran:   NORD UCH SE VCH JE LO STAFF SWEET TALKER
Ägare: SILVERGLANTZ MARIA, TUMBA
Uppfödare: ÅBERG LISE-LOTTE, TULLINGE
 
Bästa JKL:   DELIGHT SPOT'S FIRST CHOICE
Ägare: OTTERBO LINDA, BORLÄNGE
Uppfödare: UGGELDAHL THERÉSE, JÄRBO



STRÄVHÅRIG FOXTERRIER Antal:  2
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CRISPY THE DARK KNIGHT
Ägare: HEDBRING CHARLOTTA, SEGELTORP
Uppfödare: ÅSTRÖM AGNETA, HELSINGBORG



TERRIER BRASILEIRO Antal:  11
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ITANEMA DONATELLO
Ägare: KÄLLMAN THERESE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: KÄLLMAN THERESE, ÅKERSBERGA
 
Bästa valp:   GOLDROAD'S I TOOK MOON FOR A WALK
Ägare: ENVALL BRITTA, ÅTVIDABERG
Uppfödare: SJÖHOLM HELÉN, FÖRSLÖV
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-13 EE CH LT&LV CH NO V-12 NORD UCH & SE UCH NORD VV-19 SOFALEX OI CAIPIRINHA DA SILVA
Ägare: ERIKSSON ANNIKA, VÄRMDÖ
Uppfödare: WESTERGREN LARSEN SOFIA, VÄSTERÅS
 
Bästa JKL:   ZOLI-DARES HARRIET HEARTZTONE
Ägare: ERIKSSON ANNIKA, VÄRMDÖ
Uppfödare: ERIKSSON ANNIKA, VÄRMDÖ



TYSK JAKTTERRIER Antal:  1
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   SE VCH RYSSHÄLLANS TASS
Ägare: GUSTAFSSON FRIDA, JÄRLÅSA
Uppfödare: EDLUND LINDER GREGER, TVÄRÅLUND



WELSHTERRIER Antal:  2
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ENYA CETNO TERRIERS
Ägare: WENNBOM BIRGITTA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: IZABELA OSTASZEWSKA, POLEN
 
Bästa JKL:   ENYA CETNO TERRIERS
Ägare: WENNBOM BIRGITTA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: IZABELA OSTASZEWSKA, POLEN



WEST HIGHLAND WHITE TERRIER Antal:  5
Domare:   CURRAN ANNE MARIE, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NO V-18 SE UCH JAZZING AINT SHE SWEET
Ägare: OLDÉN ANNA-KAROLINA, ARVIKA
Uppfödare: ALDRIN REIDUN, ALMUNGE
 
Bästa veteran:   NO UCH NO V-18 SE UCH JAZZING AINT SHE SWEET
Ägare: OLDÉN ANNA-KAROLINA, ARVIKA
Uppfödare: ALDRIN REIDUN, ALMUNGE



YORKSHIRETERRIER Antal:  23
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH BOKELLAS LOVE PIECE
Ägare: FRIDH HELENÉ, ÅRJÄNG
Uppfödare: ÖGREN SIV, FRIDH HELENÉ, ÅRJÄNG
 
Bästa valp:   PEARLSTRING AUTUMN SONG
Ägare: ANDRÉN CHARLOTTE, ALINGSÅS
Uppfödare: AHLSTEDT ANN-KATRIN, SIMLÅNGSDALEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. EE CH LV CH NO UCH NORD UCH UNO SPECIAL NOVÉ KASIO
Ägare: ROBERTSSON SUSANNE, BRO
Uppfödare: KOSAROVA VERA, TJECKIEN
 
Bästa JKL:   DENSTAIL OTTO
Ägare: ERIKSSON ELENA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: TIKHONOVA T V, RYSSLAND