Nationell utställning NORRKÖPING 2022-06-04-001  Lördag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 4,6 - TAXAR SAMT DRIVANDE-, SÖK- OCH SPÅRHUNDAR


TAX, KORTHÅRIG DVÄRG Antal:  9
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH MANACA'S LAVENDER COVER
Ägare: ASCHAN PER, MÖLNBO
Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO
 
Bästa valp:   MANACA'S FLAMING COVER
Ägare: SVENSSON BODIL, VIKBOLANDET
Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO
 
Bästa JKL:   OLIWHISTARS ON YOUR OWN CLOUD KURT
Ägare: HOLM MARIANNE, VÄSTERVIK
Uppfödare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ



TAX, KORTHÅRIG KANIN Antal:  3
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KAISERKÜSSE AYSIA
Ägare: SVENSSON ELEONORE, MÖLNBO
Uppfödare: SVENSSON ELEONORE, SVENSSON FENJA, MÖLNBO
 
Bästa valp:   MANACA'S EYES FOR YOU
Ägare: ASCHAN PER, MÖLNBO
Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO



TAX, KORTHÅRIG NORMALSTOR Antal:  6
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BEACH HOUSE SAPPHIRE MOONLIGHT
Ägare: GRENESTAM SOFIA, NYKÖPING
Uppfödare: BOUVIN ELLINOR, OSKARSTRÖM
 
Bästa JKL:   YMNIAS LILLA GUBBEN
Ägare: FALK MARTIN, STOCKHOLM
Uppfödare: LIND MARIA, HISINGS KÄRRA



TAX, LÅNGHÅRIG DVÄRG Antal:  12
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(V)CH KUNG KARLS XZAVIER
Ägare: OINONEN JÖRGEN, KARLSKOGA
Uppfödare: ANDERBERG SANNA, TORSHÄLLA
 
Bästa JKL:   SE VCH EVOY MILIMETRUS
Ägare: SWENSON ÅSA, ULRIKA
Uppfödare: EMILIA WACHSTIEL, POLEN



TAX, LÅNGHÅRIG KANIN Antal:  3
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH LITTL FUT ENIGMA
Ägare: SWENSON ÅSA, ULRIKA
Uppfödare: GATAULLINA E.V., RYSSLAND



TAX, LÅNGHÅRIG NORMALSTOR Antal:  16
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE U(V)CH ÖRNBERGETS EAGLE EYE
Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED
Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK JV-17 DK V-17 NORD U(V)CH SE JV-17 SE V-17-18 SE VCH ÖRNBERGETS YAMAICA
Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED
Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ÖRNBERGETS
Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED
 
Bästa JKL:   ÖRNBERGETS GAMBIT
Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED
Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED



TAX, STRÄVHÅRIG DVÄRG Antal:  3
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NUITS LEYLA
Ägare: HANSÉN YVONNE, ÅLBERGA
Uppfödare: HANSÉN YVONNE, ÅLBERGA
 
Bästa valp:   ENGSTORPS BM PATTI SMITH-GLORIA
Ägare: STEIN EVA, SOLNA
Uppfödare: HÖRNFELDT AHLIN EVA, AHLIN LARS, SJÖBO



TAX, STRÄVHÅRIG KANIN Antal:  2
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MINITIGER'S IMAGE STEVEN
Ägare: HAGMAN YLVA, LINKÖPING
Uppfödare: HAGMAN YLVA, LINKÖPING



TAX, STRÄVHÅRIG NORMALSTOR Antal:  4
Domare:   VIKNER STAFBERG MONI - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORPHÅLANS BIRK
Ägare: PERSSON DANIEL, SÖDERKÖPING
Uppfödare: PETRI REINHOLD, PETRI ANN-CHARLOTTE, YDRE



ALPENLÄNDISCHE DACHSBRACKE Antal:  5
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DREN OD ZALETA
Ägare: LANDÉN JOHAN, SKÄNNINGE
Uppfödare: ZAVISIC KAJDIC, KROATIEN



BASSET ARTÉSIEN NORMAND Antal:  1
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J SE JCH BANUBAS FRASSE
Ägare: LISSNILS MARTIN, RIMFORSA
Uppfödare: KARLSSON SUSANNE, KARLSSON HÅKAN, HUDDINGE



BASSET FAUVE DE BRETAGNE Antal:  12
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J NIMRODS NORRGÅRDSGOSSE
Ägare: STENIUS PHILIP, VALLA
Uppfödare: HEMÄNG HÅKAN, BROKIND
 
Bästa JKL:   MYLORD'S TOKIGA TOVA TELLUS
Ägare: SANDELL CHRISTINA, VRETA KLOSTER
Uppfödare: KLING ANNELIE, BRAÅS



BASSET HOUND Antal:  8
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SWEDE SUN'S SOFIE
Ägare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED
Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED
 
Bästa valp:   SWEDE SUN'S URAX
Ägare: THIDERMAN EVA-LOTTA, REJMYRE
Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED



BAYERSK VILTSPÅRHUND Antal:  5
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   A-ALLIS
Ägare: MELLBIN OLOF, VINGÅKER
Uppfödare: GÅSEMYR JOHNNY, NORGE



BEAGLE Antal:  19
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VALSI STAMPY
Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED
Uppfödare: SIDOROVA S., RYSSLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B. & C.I.E. FI V-14 J NORD JV-13 SE UCH SE VCH PINK FLOYD V D HOEFSTAL
Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED
Uppfödare: VERSLUIS K, HOLLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HJORTRIKET
Uppfödare: YTTERDAHL SVENSSON ANETTE, YTTERDAHL SVENSSON JÖRGEN, JULITA
 
Bästa JKL:   HJORTRIKET PHANTOM LADY BIBBI
Ägare: WICKMAN IRENE, KÖPING
Uppfödare: YTTERDAHL SVENSSON ANETTE, YTTERDAHL SVENSSON JÖRGEN, JULITA



DALMATINER Antal:  16
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. SE JV-15 SE UCH JILLOC'S EYE CANDY
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, TIDAHOLM
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE JV-15 SE UCH JILLOC'S EYE CANDY
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, TIDAHOLM
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JILLOC'S
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE
 
Bästa JKL:   JILLOC'S LION KING
Ägare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, KVÄNUM
Uppfödare: BRUNBERG JOHANSEN FLORENCE, GÖTENE



GONCZY POLSKI Antal:  3
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.E. DK&PL UCH EUW-22 FI V-19 JEUW-18 JWW-18 NORD V-19 SE V-18-19 GRANDEL INWY ODSZUKAC WIATR
Ägare: KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: GARBACZ ALEKSANDRA, POLEN



GRAND BASSET GRIFFON VENDÉEN Antal:  3
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GRAND AWARDS ALAKAZAM
Ägare: OLESEN ZELINA, VARA
Uppfödare: OLESEN ZELINA, VARA
 
Bästa JKL:   GRAND AWARDS ALAKAZAM
Ägare: OLESEN ZELINA, VARA
Uppfödare: OLESEN ZELINA, VARA



GRIFFON FAUVE DE BRETAGNE Antal:  3
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LILLA BLIDKULLAS AIRA
Ägare: ROLLMAR LENA, LJUNGSBRO
Uppfödare: MARTIKAINEN PIA, MARTIKAINEN LARS, TYSTBERGA



PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN Antal:  4
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SOLETRADER CARAMELLO
Ägare: HEMMINGSSON BIRGITTA, LINGHEM
Uppfödare: ROBERTSON GIL O SARA, ENGLAND
 
Bästa JKL:   GRÄND LEXÅS ZALLIE
Ägare: LARSSON BENGT, APLARED
Uppfödare: LARSSON BENGT, APLARED



RHODESIAN RIDGEBACK Antal:  41
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-19 SE VCH THE LIONFORCE'S YAMINAH OF MELODY
Ägare: AHLSVÄRD PERNILLA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: AHLSVÄRD PERNILLA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa valp:   ZAXXON'S HAPPYTAIL HIGGINS
Ägare: WICKLANDER MARIE, ARBOGA
Uppfödare: MALMBORG LOTTA, KUMLA
 
Bästa veteran:   DK V-19 NO UCH NORD UCH SE V-19 RIDGEBOW'S X'ELLENT XOLA OF NGUMO
Ägare: ÅSTRÖM LARS, ERVALLA
Uppfödare: STJÄRNFÄLT BRITT-MARIE, STJÄRNFÄLT SVEN, BILLEBERGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AVE CAESAR
Uppfödare: JOHANSSON ELENA, JOHANSSON WILLY, HENÅN
 
Bästa JKL:   THE LIONFORCE'S X'ELENT XIMENA
Ägare: AHLSVÄRD PERNILLA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: AHLSVÄRD PERNILLA, SÖDERTÄLJE



TREEING WALKER COONHOUND Antal:  1
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J RR FIRST WALKER'S EMBLA
Ägare: LINDBERG BJÖRN, FINSPÅNG
Uppfödare: LINDBERG BJÖRN, FINSPÅNG