Nationell utställning NORRKÖPING 2022-06-04-001  Lördag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP


AMERICAN AKITA Antal:  5
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH NORD UCH NORD V-19 ESTAVA RAIN HIGHWAY OF LIGHT
Ägare: ÅHLBERG ANN-CHRISTINE, KRYLBO
Uppfödare: BIRKMAR FRIEDRICH, NO-2100 SKARNES
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ESTAVA RAIN
Uppfödare: BIRKMAR FRIEDRICH, NO-2100 SKARNES



BASENJI Antal:  16
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ENIGMA IN THE SPOTLIGHT
Ägare: GRANAT SUSANNE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa valp:   ENIGMA COVER ME IN SUNSHINE
Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa avelsgrupp:   SE UCH IM COOL N BARKLESS
Ägare: PYK PETRA, NORRKÖPING
Uppfödare: MOSAND INGRID, NORGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ENIGMA
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa JKL:   BAHATICCA'S OHANNA WITH ENIGMA
Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: ALICJA PAZDZIERKIWICZ, POLEN



CHOW CHOW Antal:  6
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SITZE-GOU'S ALAURA
Ägare: KOVAC EVA, ENKÖPING
Uppfödare: BUELL BILL, USA
 
Bästa valp:   CONNESEUR'S KIRSTEN MARIE
Ägare: BERGSTRÖM CLAES, ÖREBRO
Uppfödare: BERGSTRÖM CLAES, ÖREBRO
 
Bästa JKL:   SITZE-GOU'S ALAURA
Ägare: KOVAC EVA, ENKÖPING
Uppfödare: BUELL BILL, USA



EURASIER Antal:  19
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH TWIN DOGS BELIEVE IN ME
Ägare: KARLSSON LINDA, STUREFORS
Uppfödare: KARLSSON SOFI, KARLSSON LINDA, STUREFORS
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO UCH NORD UCH SE V-13 LEIIONSPITZ UNFORGETTABLE ULLIS
Ägare: KARLSSON SOFI, STUREFORS
Uppfödare: CARLSTEDT MARITA, CARLSTEDT GÖRAN, MORA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NO UCH NORD UCH SE V-13 LEIIONSPITZ UNFORGETTABLE ULLIS
Ägare: KARLSSON SOFI, STUREFORS
Uppfödare: CARLSTEDT MARITA, CARLSTEDT GÖRAN, MORA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TWIN DOGS
Uppfödare: KARLSSON SOFI, KARLSSON LINDA, STUREFORS
 
Bästa JKL:   CERASI ARROW OF TIME
Ägare: KARLSSON SOFI, STUREFORS
Uppfödare: MARISSA ARMSTRONG, KANADA



FARAOHUND Antal:  6
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   VASKURS STEGOSAURUS GISADOTTER
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, TORPSBRUK



FINSK LAPPHUND Antal:  28
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DOMRAS BONZO
Ägare: JOHANSSON SANDRA, ÅTVIDABERG
Uppfödare: JOHANSSON SANDRA, ÅTVIDABERG
 
Bästa valp:   SAMERAJERNA'S NAKOTA
Ägare: DAHLGREN MARTINA, ENKÖPING
Uppfödare: HEDLUND SANDIN LOTTA, HEDLUND FRIDHEIM FRIDA, SORUNDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DYNAMIC ANGELS
Uppfödare: ÖRTENGREN INGELA, LINKÖPING
 
Bästa JKL:   DOMRAS BONZO
Ägare: JOHANSSON SANDRA, ÅTVIDABERG
Uppfödare: JOHANSSON SANDRA, ÅTVIDABERG



ISLÄNDSK FÅRHUND Antal:  8
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-17 NORD V-15 SE UCH SE V-18 TELLUSDREAM ISLAKKUR
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
 
Bästa valp:   TELLUSDREAM VERA
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ÖSTERLUND LASSE, ULRICEHAMN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH DK V-17 NORD V-15 SE UCH SE V-18 TELLUSDREAM ISLAKKUR
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
 
Bästa JKL:   SWEET Nī LOUD SNOTRA MYRKVADOTTIR
Ägare: DYRENIUS EKLUND ULRIKA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: SILVERHORN PAMELA, BRO



JAPANSK SPETS Antal:  16
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHEZZAY'S UNDERCOVER
Ägare: HULTQVIST JULIA, TYRESÖ
Uppfödare: SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa valp:   DREAM OF SOULS WHITE GHOST LEGEND
Ägare: NILSSON CAROLINE, LIDKÖPING
Uppfödare: NILSSON CAROLINE, LIDKÖPING
 
Bästa avelsgrupp:   AGHD I C.I.B. NO UCH NORD UCH NORD V-18 SE V-16 CHEZZAY'S MAGIC MIX
Ägare: SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: OLSSON SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CHEZZAY'S
Uppfödare: SANDBACKA MIKAELA, SÖDERTÄLJE
 
Bästa JKL:   MOALITZ ZOWIE ZUPERMOON
Ägare: KARLSSON YVONNE, BÄLINGE
Uppfödare: KARLSSON YVONNE, KARLSSON ROBERT, BÄLINGE



KARELSK BJÖRNHUND Antal:  3
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FROSTWALD WINKKU
Ägare: BLOMBERG GÖRAN, TVING
Uppfödare: KALLUNKI MARIA KATARIINA, FINLAND
 
Bästa valp:   RÖDRÄVENS SOLSTRIMMA
Ägare: FRANZÉN AJI, VIKBOLANDET
Uppfödare: FRANZÉN AJI, VIKBOLANDET
 
Bästa JKL:   FROSTWALD WINKKU
Ägare: BLOMBERG GÖRAN, TVING
Uppfödare: KALLUNKI MARIA KATARIINA, FINLAND



KEESHOND Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KEESUDDENS CEASAR
Ägare: FRIDÉN ANNIKA, LUR
Uppfödare: LJUNGGREN SIV, SMÅLANDSSTENAR



NORSK LUNDEHUND Antal:  7
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SYRINBORGS MIO MIN MIO
Ägare: WITTZELL GITTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: STRANDMOE TOVE E, NO-3233 SANDEFJORD
 
Bästa valp:   ELECTRA
Ägare: LARSSON HANNA, NYKÖPING
Uppfödare: HANSSON SIV, VEBERÖD



NORSK ÄLGHUND, GRÅ (GRÅHUND) Antal:  1
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   ACKERS LYKTA
Ägare: GUSTAFSSON TOBIAS, NYKÖPING
Uppfödare: ACKERSTIERNA STEPHAN, ÖRSUNDSBRO



PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-18 NO V-18 NO V-21 NORD UCH NORD V-19 SE JV-18 HAMTINGTON LADY GAGA
Ägare: PERSSON SANNA, SMEDSTORP
Uppfödare: PERSSON SANNA, SMEDSTORP



PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/GRANDE Antal:  1
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MÜSLIS JAVA
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: HELLMAN ANNICA, TORUP



PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  3
Domare:   EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SEA FIRE'S DAFNE
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: LINDGREN INGRID, GUNNARSSON ANNA, NORRKÖPING
 
Bästa valp:   SEA FIRE'S EMPRESS EMBLA
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: LINDGREN INGRID, LAUDON ANNA, NORRKÖPING



POMERANIAN Antal:  9
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FARO FLOX MAGIC RUBY
Ägare: BOO CHARLOTTA, BJÖRKLINGE
Uppfödare: HÄGGSTRÖM ANETTE, JOHANSSON MARGOT, HEMMINGSMARK
 
Bästa valp:   NOBLE ART GOOD DAY SUNSHINE
Ägare: SPILLMAN ELISABETH, VÄSTERÅS
Uppfödare: SPILLMAN ELISABETH, VÄSTERÅS
 
Bästa JKL:   DRAKEDRAM GUNSMOKE
Ägare: OLOFSSON RITA, SKÄRBLACKA
Uppfödare: OLOFSSON RITA, SKÄRBLACKA



SAMOJEDHUND Antal:  11
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-19 SMILE ELITE BELIEVE ME
Ägare: MÅSAN SABINA, ESKILSTUNA
Uppfödare: KLEZOVICH M A, VITRYSSLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SUN MASTER'S
Uppfödare: PETTERSSON LEILA, KARLSSON ANNICKA, STIGTOMTA
 
Bästa JKL:   DUVTORPETS NIX
Ägare: SVENSSON FREDBERG EMELIE, ESKILSTUNA
Uppfödare: FREDBERG EMELIE, ESKILSTUNA



SIBERIAN HUSKY Antal:  3
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FERNAND KINGDOM NAVJORD
Ägare: MAGNUSSON SOPHIA, NYBRO
Uppfödare: NAVJORD E, BELARUS
 
Bästa valp:   SASOMAS MEEKO
Ägare: MAGNUSSON SOPHIA, NYBRO
Uppfödare: MAGNUSSON SOPHIA, MAGNUSSON SARA, NYBRO



SVENSK LAPPHUND Antal:  5
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ELLUNIIA'S FOLLOW THE DREAM
Ägare: PHERSSON ELLEN, SKÄNNINGE
Uppfödare: ULRIKSEN LINDA, ROMELANDA
 
Bästa JKL:   CAHPPES CÅIJA
Ägare: ERIKSSON JOHAN, SÄTILA
Uppfödare: EMANUELSSON HENRIK, EMANUELSSON ANN-CATRIN, ÖSTERBYBRUK



TYSK SPETS/ KLEINSPITZ Antal:  6
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-21 PIENENPOLUN MISTER BACCHO
Ägare: MICKELSSON-KARLSSON YVONNE, VRETSTORP
Uppfödare: LAPPALAINEN KIRSI, FINLAND
 
Bästa valp:   MONFLINGAS DORIS
Ägare: KRONQVIST MONA, ÖSTRA RYD
Uppfödare: KRONQVIST MONA, ÖSTRA RYD



TYSK SPETS/ MITTELSPITZ Antal:  12
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MITTLINES EIGHT DAYS A WEEK
Ägare: LIF MARIA, HUSKVARNA
Uppfödare: JÖNSSON IDA, LIF MARIA, HUSKVARNA
 
Bästa valp:   FELLBOMS HENDRIX
Ägare: GUSTAFSSON JEANFLEUR, NORRKÖPING
Uppfödare: FELLBOM VIVEKA, ESLÖV
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MITTLINES
Uppfödare: JÖNSSON IDA, LIF MARIA, HUSKVARNA
 
Bästa JKL:   MITTLINES EIGHT DAYS A WEEK
Ägare: LIF MARIA, HUSKVARNA
Uppfödare: JÖNSSON IDA, LIF MARIA, HUSKVARNA



VÄSTGÖTASPETS Antal:  10
Domare:   EDOFF ANNE-CHATERINE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NZ CH VANAHEIM EVERY ONE'S A WINNER WITH
Ägare: SUNDBLAD SUSANNE, JULITA
Uppfödare: N MORGAN & C ORCHARD, NYA ZEELAND
 
Bästa veteran:   LPI RLD N&F&A&M SE RALLYCH SE UCH CHIPSMAKERS IDAS SOMMARVISA
Ägare: WALLGREN MONICA, STRÄNGNÄS
Uppfödare: SUNDBLAD SUSANNE, SUNDBLAD ÅKE, JULITA
 
Bästa JKL:   BODENEIS OLGA OREGANO
Ägare: BLÜCHER MARIA, TIDAHOLM
Uppfödare: HOTANEN KIRSI, FINLAND



XOLOITZCUINTLE, MELLAN Antal:  1
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH JOYAS STARDUST SAVANNA
Ägare: NEGGA MARIA, LINKÖPING
Uppfödare: NEGGA MARIA, LINKÖPING



XOLOITZCUINTLE, STOR Antal:  1
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   XIBALBA'S YOAC
Ägare: HEDLUND NATHALIE, FINSPÅNG
Uppfödare: LARSSON ANITA, GRANLUND GÖRAN, RIMBO