Nationell utställning NORRKÖPING 2022-06-05-001  Söndag
Arrangör:  Östergötlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  9
Domare:   KRUGER LOUIS, SYDAFRIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POBE-S NO COMMENT
Ägare: MÖLLER VIKTORIA, VÄXJÖ
Uppfödare: JONSSON BERIT, MÖLLER VIKTORIA, NYBRO
 
Bästa valp:   PETIT AMI'S FOREVER IN MY HEART
Ägare: SCHAGERBERG PIA, KRISTINEHAMN
Uppfödare: OLSEN WIVI-ANNE, NORGE
 
Bästa JKL:   FLAPEAR'S READY FOR LOVE
Ägare: LARSSON ANNETTE, FJUGESTA
Uppfödare: LARSSON ANNETTE, FJUGESTA



BICHON HAVANAIS Antal:  32
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH AQUAVIT FOR YOUR EYES ONLY
Ägare: ANDERSSON HANNA, KARLSTAD
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA
 
Bästa valp:   HAVANNAVILLE'S STANDING OVATION
Ägare: NYLANDER MARIA, TYRESÖ
Uppfödare: BERNTSON KERSTIN, NYLANDER MARIA, SKÖNDAL
 
Bästa veteran:   XAN-LIZ D HAPPY
Ägare: OHLSON INGER, KARLSTAD
Uppfödare: OHLSON INGER, KARLSTAD
 
Bästa JKL:   FRISETTE'S CHESSIE
Ägare: PELLÉN MONA-LISA, LJUNGSBRO
Uppfödare: PELLÉN MONA-LISA, PELLÉN NATHALIE, LJUNGSBRO



BOLOGNESE Antal:  4
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HUNKY-DORY TAKE ON ME
Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD
Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, RÖNQUIST LOTTEN, KARLSTAD



BOSTONTERRIER Antal:  26
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-21 NO UCH SE UCH SHOWTEAM'S GIGOLO
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, GRUMS
 
Bästa valp:   BOSTON STYLE BARSELONA BEAUTIFUL PR
Ägare: ROTH CHRISTINA, FÄRJESTADEN
Uppfödare: SAFRONOVA S V, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   KANDANSA CHA-CHA
Ägare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR
Uppfödare: MÅNSSON ELISABET, KALMAR
 
Bästa JKL:   MALEIA'S FIRST PLEASURE
Ägare: FORSBERG MADELEINE, NORRKÖPING
Uppfödare: FORSBERG MADELEINE, NORRKÖPING



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  26
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CAVANZAS I STOLE THE SHOW
Ägare: LANTZ JOEL, RIMBO
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO
 
Bästa veteran:   NOCTURNES YOLANDA
Ägare: KLÖVERBÄCK PIA, NORRTÄLJE
Uppfödare: KLÖVERBÄCK PIA, KLÖVERBÄCK ULF, NORRTÄLJE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAVANZAS
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO
 
Bästa JKL:   CAVANZAS I STOLE THE SHOW
Ägare: LANTZ JOEL, RIMBO
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  27
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH JAMIE-LYNN'S OMG
Ägare: STARK JESSICA, JORDBRO
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
 
Bästa valp:   TETTCHI'S MAZ KANATA
Ägare: WELIN CATRIN, NORRKÖPING
Uppfödare: WELIN CATRIN, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH RS CH SE UCH JAMIE-LYNN'S LOOK ME UP
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, HINDÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa JKL:   CHIROCKS HERO
Ägare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ
Uppfödare: IDNERT ANNETHE, MUNSÖ



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  44
Domare:   EKSTRÖM PERSSON GINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH JAMIE-LYNN'S SEE ME SAY WOW
Ägare: ANNA & MICHAEL WARBURG REXLINGER, STUBBEKōBING, DANMARK
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa valp:   JAMIE-LYNN'S HOLY MACARONI
Ägare: ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa veteran:   SE UCH OCEANPEARL MISS CHERRY HILL
Ägare: HJERTSTEDT WINGE ANNETTE, KNUTBY
Uppfödare: MERISUO TUULI, BELGIEN
 
Bästa JKL:   SCARLET LILY LIKE A BOSS
Ägare: ÅKERLIND LILLAN, STOCKHOLM
Uppfödare: ÅKERLIND LILLAN, STOCKHOLM



CHINESE CRESTED DOG Antal:  31
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-17 NORD UCH NORDIC CH SE JV-17 SE UCH JEAN DARK NOVEMBER RAIN
Ägare: NILSSON SUSSI, BY KYRKBY
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG
 
Bästa valp:   JEAN DARK BY THE WAY
Ägare: BILLSTEIN ALEXANDRA, EVERÖD
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, MÄRSTA
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NORD UCH NORDIC CH SE JV-15 SUANHO'S SHEBAYO
Ägare: ANGER SÖDERBERG SUSIE, SALA
Uppfödare: ANGER SÖDERBERG SUSIE, SÖDERBERG LARS, SALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JEAN DARK
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG
 
Bästa JKL:   JEAN DARK ZILLIONARE
Ägare: BILLSTEIN ALEXANDRA, EVERÖD
Uppfödare: LEMMEKE JEANETT, LEMMEKE FELICIA, ROSERSBERG



COTON DE TULÉAR Antal:  8
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & SE UCH EE CH FI UCH LT&LV CH NO UCH SE JV-14 INCOGNITO DU CASTEL DE LA ROCHE AUX
Ägare: BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: FAUREZ SYLVIO & FLORENCE, FRANKRIKE
 
Bästa veteran:   C.I.B. & SE UCH EE CH FI UCH LT&LV CH NO UCH SE JV-14 INCOGNITO DU CASTEL DE LA ROCHE AUX
Ägare: BERGGREN CHRISTINA, ÅKERSBERGA
Uppfödare: FAUREZ SYLVIO & FLORENCE, FRANKRIKE
 
Bästa JKL:   RIVER LAKE'S KIND OF MAGIC
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ



FRANSK BULLDOGG Antal:  22
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MARIKARLOS QUEER QUEEN
Ägare: RYDÉN ANNIKA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: BERGLIN MAGNUS, HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
 
Bästa valp:   NORDKJERNS BERTIL
Ägare: SCHLYTER MARGARETA, SOLLEBRUNN
Uppfödare: SCHLYTER MARGARETA, SOLLEBRUNN
 
Bästa JKL:   NANICHO'S ASKA
Ägare: ENGSTRÖM AGNETA, VALLENTUNA
Uppfödare: ENGSTRÖM AGNETA, STAFSUDD KURT, VALLENTUNA



GRIFFON BELGE Antal:  2
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU-PAUL'S BROOKLYN BABY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, ANDERSSON LINDA, KUNGSBACKA
 
Bästa JKL:   RU-PAUL'S BROOKLYN BABY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, ANDERSSON LINDA, KUNGSBACKA



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  4
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH RU-PAUL'S KABUKI STARSHINE
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, ANDERSSON LINDA, BOLLEBYGD



KING CHARLES SPANIEL Antal:  10
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH SE UCH CAVAMIRS DARJEELING
Ägare: NORDIN SARA, GÄVLE
Uppfödare: NORDIN ERNA-BRITT, NORDIN SARA, GÄVLE
 
Bästa valp:   DALARAS SING WITH ME
Ägare: AXENBORG PER-MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: VAINIO KIRSI, FINLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAVAMIRS
Uppfödare: NORDIN ERNA-BRITT, NORDIN SARA, GÄVLE



KROMFOHRLÄNDER Antal:  2
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   ÖRBACKAS SIDENBAND JACKIE
Ägare: STRAND VERONICA, SÖDERKÖPING
Uppfödare: BEHRNS MARGARETA, LARSSON BENNY, MELLERUD



LHASA APSO Antal:  5
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TÖRNBERGET'S HOT STUFF
Ägare: TÖRNFELDT MATILDA, BORLÄNGE
Uppfödare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE
 
Bästa valp:   TÖRNBERGET'S CIRCLE OF TRUST
Ägare: TÖRNFELDT MATILDA, BORLÄNGE
Uppfödare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE
 
Bästa JKL:   TÖRNBERGET'S HOT STUFF
Ägare: TÖRNFELDT MATILDA, BORLÄNGE
Uppfödare: TÖRNFELDT MARIA, BORLÄNGE



LÖWCHEN Antal:  20
Domare:   MATEJCIC JASNA, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELGROSS JACQUI MY COMMANDER
Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY
Uppfödare: GROSS MARINA, VIMMERBY
 
Bästa valp:   SIMBALINE PRECIOUS PARTI PIECE
Ägare: HEDENDAHL HANNA, STORVRETA
Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA
 
Bästa JKL:   BELGROSS JACQUI MY COMMANDER
Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY
Uppfödare: GROSS MARINA, VIMMERBY



MALTESER Antal:  2
Domare:   KRUGER LOUIS, SYDAFRIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   AMYNATAS PREM ANIESI ZUPER STAR
Ägare: EKLÖF CHRISTEL, LILLPITE
Uppfödare: EKLÖF CHRISTEL, LILLPITE



MOPS Antal:  30
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
KARLSDOTTER NINA - Valpklass
 
BIR:   MERRY MANKY TVIX EVERY LITTLE KISS
Ägare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
Uppfödare: NEZDOYMENKO T V, RYSSLAND
 
Bästa valp:   TIGER KINGS CHATEAU LATOUR
Ägare: MATTSSON ROBERT, SKURUP
Uppfödare: MATTSSON ROBERT, MATTSSON JENNY, SKURUP
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH LV CH SE UCH QUEENIE IS PROVOCATRICE AV PUGLING
Ägare: NARFSTRÖM LINDQVIST SUSANNE, JÄRFÄLLA
Uppfödare: REMMERT RINA LUCILLE, NORGE
 
Bästa JKL:   PUGWOOD'S VERSACE
Ägare: ALMQVIST KAROLINA, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: JONSSON GUNILLA, JONSSON SOFIA, TROLLHÄTTAN



PAPILLON Antal:  52
Domare:   JOHANSSON CARINA - Valpklass
EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CASPIAN'S MACINTOSH
Ägare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
Uppfödare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
 
Bästa valp:   SILKYWIND'S KAZZEL-RAZZEL
Ägare: HJORTMARK CATARINA, NORRKÖPING
Uppfödare: HJORTMARK CATARINA, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO V-13 NORD UCH LINDATORPS FARASHUU
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LINDATORPS
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa JKL:   CARATOOT'S CLASSIC CORONATION
Ägare: GÄNGER KAJ, KNIVSTA
Uppfödare: GÄNGER KAJ, KNIVSTA



PEKINGESE Antal:  1
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   GÖRLISS ICE LUMI
Ägare: CARDEROS LINDA, TULLINGE
Uppfödare: JOHANSSON LISE-LOTTE, JOHANSSON FRIDA, FALKENBERG



PETIT BRABANCON Antal:  15
Domare:   PERSSON LENA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. JEUW-18 NORD UCH NORD V-19 SE UCH RU-PAUL'S TOYBOY TROY
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, BOLLEBYGD
 
Bästa JKL:   RU-PAUL'S CLEOPATRA
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, ANDERSSON LINDA, BOLLEBYGD



PHAL»NE Antal:  7
Domare:   JOHANSSON CARINA - Valpklass
EDLANDER ANETTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VITTORIA'S ZEBASTIAN
Ägare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
Uppfödare: JOHANSSON KARIN, SKÖLDINGE
 
Bästa valp:   THAIRGHAY'S UNDERNEATH THE STARS
Ägare: JOHLIN ANETTE, ÖRKELLJUNGA
Uppfödare: FORSBERG MARIE, JÄRPEN



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  3
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GEJZIR SECURE POWER
Ägare: LARSSON CAROLINE, LINKÖPING
Uppfödare: CMIRALOVA PAVLINA, TJECKIEN
 
Bästa JKL:   PRIME PAWS IRRESISTIBLE
Ägare: LARSSON CAROLINE, LINKÖPING
Uppfödare: LARSSON CAROLINE, LARSSON ROGER, LINKÖPING



PUDEL, DVÄRG Antal:  11
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FIXUS NO DISCUSSION
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   LILLA LUGNETS DANCING QUEEN
Ägare: STAMM KERSTIN, BJÖRNLUNDA
Uppfödare: STAMM KERSTIN, BJÖRNLUNDA



PUDEL, MELLAN Antal:  17
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SAN-JO-LE'S EUDAIMONIA
Ägare: HAMPF JOHANNA, SOLLENTUNA
Uppfödare: SANDSTRÖM LENA, HAMPF JOHANNA, KALIX
 
Bästa valp:   STARMIST GRACE JONES
Ägare: HALVARSSON INGEGERD, KISA
Uppfödare: HALVARSSON INGEGERD, KISA
 
Bästa JKL:   TIP-TOPS GODDESS OF POWER
Ägare: LIVCHITZ INGELA, KATRINEHOLM
Uppfödare: LIVCHITZ INGELA, GIMERSTRAND ANN-BRITT, KATRINEHOLM



PUDEL, STOR Antal:  19
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EDIVETTE ARROWN THE WORLD
Ägare: BLANCK MALIN, NORRTÄLJE
Uppfödare: PENA FOJ RUTH, SPANIEN
 
Bästa valp:   WHITE HEVVENS BLACK QUEEN
Ägare: LUNDBERG SANNA, MOHEDA
Uppfödare: OLOFSSON BERGQUIST ANN-CHRISTINE, HÄRNÖSAND
 
Bästa veteran:   LD STARTKLASS RLD N BROWN PROMISE COMETOGETHER
Ägare: RINGBLOM CHARLOTTA, KNIVSTA
Uppfödare: KOLEHMAINEN MARTINA, NYLAND
 
Bästa JKL:   VIVA LA DIVA DAY-IN DAY-OUT
Ägare: EKSTRÖM SUSANNE, LINGHEM
Uppfödare: FORSMAN CARINA, NYKIL



PUDEL, TOY Antal:  7
Domare:   SVARSTAD BIRGITTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLESSINGTONES GLAM TO GIVE A DAMN
Ägare: RIDDERBORGER MARGARETA, SKÄRBLACKA
Uppfödare: RIDDERBORGER MARGARETA, SKÄRBLACKA
 
Bästa JKL:   FIXUS NEVER EVER
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  12
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-17 DK UCH FI UCH NO UCH NORD V-18 SE UCH LUCKY STAR KRASOTKA MOJA
Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
Uppfödare: MICHALA VALENTOVE, TJECKIEN
 
Bästa veteran:   SE UCH DENLIN IZYUMINKA
Ägare: SAMUELSON YVONNE, SPARSÖR
Uppfödare: OSIPOVA L V, RYSSLAND
 
Bästa JKL:   ASTERIX KRASOTKA MOJA
Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
Uppfödare: VALENTOVA MICHALA, TJECKIEN



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  2
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STEMPFORT ZIGZAG
Ägare: FLODÉN LIZA, BROMMA
Uppfödare: CHISTYAKOVA N.R., RYSSLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  8
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   COCKERBLUES RT DOROTEYA
Ägare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
Uppfödare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
 
Bästa veteran:   NO UCH NORD V-18 & NO V-18 SE JV-14 SE UCH SE V-16 CLASSICA STILYA VYSSHAYA PROBA
Ägare: NILSSON ANNA-LENA, GÄLLIVARE
Uppfödare: ZHEMOEDOVA T I, RYSSLAND
 
Bästa JKL:   COCKERBLUES RT DOROTEYA
Ägare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
Uppfödare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA



SHIH TZU Antal:  8
Domare:   JOHANSSON CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE JV-18 FRIMODIG WRAP YOUR WINGS AROUND ME
Ägare: FRIMODIG VICTORIA, KUNGSÄTER
Uppfödare: FRIMODIG MARIA, FRIMODIG VICTORIA, HEBERG
 
Bästa valp:   FRIMODIG AS Y'ALL LIKE IT
Ägare: FRIMODIG VICTORIA, KUNGSÄTER
Uppfödare: FRIMODIG MARIA, FRIMODIG VICTORIA, HEBERG
 
Bästa veteran:   FI UCH SE UCH SE V-19 AO CHINS ALSACE
Ägare: OTTOSSON FRIDA, ÅTVIDABERG
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
 
Bästa JKL:   AO CHINS JOLANTA
Ägare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING



TIBETANSK SPANIEL Antal:  17
Domare:   KRUGER LOUIS, SYDAFRIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH VEGAMO'S CLARISE
Ägare: SÖDERSTAM KRISTER, HOFORS
Uppfödare: BREIVIK MONICA, NORGE
 
Bästa valp:   SIPPANS RED HINT OF BANDIT
Ägare: AROSENIUS ANNIKA, ENKÖPING
Uppfödare: SUNDSTEDT INGER, RAMNÄS
 
Bästa JKL:   AMMOLI'S BEYLA
Ägare: STÅHL ANETTE, ÅTVIDABERG
Uppfödare: STÅHL ANETTE, STÅHL FREDRIK, ÅTVIDABERG



TIBETANSK TERRIER Antal:  13
Domare:   HERNGREN JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZELANDONIS E-MAS MIG LAMLEH
Ägare: EDLUND BERIT, YDRE
Uppfödare: EDLUND BERIT, EDLUND ALLAN, VIKBOLANDET
 
Bästa JKL:   DUVANS NIMBUS TIN-PA
Ägare: HANSSON MIMMI, ENHÖRNA
Uppfödare: ULFSDOTTER KARIN, HERRÄNG