Nordic Dog Show SKARA 2022-05-08-011  Söndag
Arrangör:  Skaraborgs Kennelklubb
VINNARE GRUPP 3 - TERRIER


AIREDALETERRIER Antal:  7
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD JV-19 SE UCH RABBEN'S ZENITH
Ägare: SIGFRIDSTAD HALVOR, ARNEBERG, NORGE
Uppfödare: SIGFRIDSTAD HALVOR, NORGE
 
Bästa JKL:   AIREPATROL'S TINY DANCER
Ägare: SANDIN ÅKE, ÖSSJÖ
Uppfödare: HOLM MARIE-LOUICE, HOLM MIKAEL, HOVMANTORP



AMERICAN HAIRLESS TERRIER Antal:  2
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE JV-18 SE JV-19 SE UCH ELLY PLUMP'S SNEAKY YPERITE
Ägare: STIVERIUS LUNDQVIST KARIN, FURULUND
Uppfödare: FORSBERG ELLINOR, TECKOMATORP



AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER Antal:  8
Domare:   SANDSTRÖM JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZICAN'S TRULY GONNA ROCK YOUR SOCKS
Ägare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
Uppfödare: BENJAMINSON CECILIA, ESKILSTUNA
 
Bästa JKL:   GOLDROAD'S COOKIE BAM CHIC A BOOM
Ägare: HOLGERSSON EMILIA, KLIPPAN
Uppfödare: SJÖHOLM HELÉN, FÖRSLÖV



AUSTRALISK TERRIER Antal:  4
Domare:   KELLY ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO V-19 NORD JV-19 SE UCH JASKARIN SMART GIRL
Ägare: ODEHAG NINNA, SURAHAMMAR
Uppfödare: REIMAN-WALLDÉN SAIJA, GNESTA
 
Bästa JKL:   DENDU ODESSA
Ägare: SUNDELL BIRGITTA, ÖREBRO
Uppfödare: SUNDELL BIRGITTA, ÖREBRO



BEDLINGTONTERRIER Antal:  7
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH NO V-19 NORD UCH NORD V-21 & DK V-21 NORDIC CH NOTICE KNIGHT RIDER
Ägare: ODEHAG NINNA, SURAHAMMAR
Uppfödare: ODEHAG NINNA, SURAHAMMAR
 
Bästa JKL:   FIRST CLASS HIS ROYAL HIGHNESS
Ägare: ODEHAG NINNA, SURAHAMMAR
Uppfödare: JACQUELYN FOGEL, CHRIS MACKENZIE, USA



BORDERTERRIER Antal:  12
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-21 NO UCH NORD V-21 NORDIC CH SE UCH SWEEPING INGE BLÅVINGE
Ägare: ANDERSSON KATRIN, BORÅS
Uppfödare: WINBERG ERICA, HÄRRYDA
 
Bästa valp:   CAROHOLM'S ESTER SIGRIDSDOTTER
Ägare: HOLMSTRÖM CAROLA, MARIESTAD
Uppfödare: HOLMSTRÖM CAROLA, MARIESTAD
 
Bästa veteran:   FI UCH LT CH SE UCH BJÖRSHULTS DANGEROUS DESIRE
Ägare: CARLSSON MARIE, NYKÖPING
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BJÖRSHULTS
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING
 
Bästa JKL:   BJÖRSHULTS KEEP UP WITH FIRE
Ägare: CARLSSON MARIE, NYKÖPING
Uppfödare: CARLSSON MARIE, HJELM MAUD, NYKÖPING



BULLTERRIER Antal:  10
Domare:   SANDSTRÖM JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BULL'S OF MIDGÅRD IRONMAN
Ägare: LÖNNGREN MIKAELA, UDDEVALLA
Uppfödare: LÖNNGREN MIKAELA, UDDEVALLA
 
Bästa valp:   THELMA
Ägare: SVENSSON MALMÉN LENA, LINDOME
Uppfödare: SVENSSON MALMÉN LENA, LINDOME
 
Bästa JKL:   VÅRFORSENS HÄXAN FROST
Ägare: AXELSSON NILLA, TÖCKSFORS
Uppfödare: DURENDAHL TONY, DURENDAHL INGA-BRITT, GUNNARSKOG



CAIRNTERRIER Antal:  8
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HJOHOO'S IT'S HJOUR TIME TO SHINE
Ägare: TEODORSSON ELISABETH, HJO
Uppfödare: TEODORSSON ELISABETH, HJO
 
Bästa veteran:   NO UCH NORD V-15 RU CH SE JV-14-15 SE V-14 SE&DK&FI UCH HJOHOO'S ALL HJO EVER WANTED
Ägare: TEODORSSON ELISABETH, HJO
Uppfödare: THEODORSSON ELISABETH, HJO
 
Bästa JKL:   NOSE CONE STRATA
Ägare: ANSAS MARIE, BJÖRKETORP
Uppfödare: ANSAS MARIE, BJÖRKETORP



CESKYTERRIER Antal:  5
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH THUNDERSNOW DAY BREAK
Ägare: ANNE-LISE MAABY, HOBěL, NORGE
Uppfödare: DZIEMIDOWICZ MARIOLA & POLA, POLEN
 
Bästa valp:   CHESSKI KASPER KWV
Ägare: HULTSTRAND ANN-CATRIN, SÄFFLE
Uppfödare: HULTSTRAND ANN-CATRIN, SÄFFLE
 
Bästa JKL:   CHESSKI JAMIE EL CORTEJO
Ägare: EDVINSSON MONICA, DALS ROSTOCK
Uppfödare: HULTSTRAND ANN-CATRIN, SÄFFLE



DANDIE DINMONT TERRIER Antal:  4
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHISBORNE JALAPANOS
Ägare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR
 
Bästa JKL:   WHISBORNE JALAPANOS
Ägare: KANFLOD LOWE, ÖREBRO
Uppfödare: ULLTVEIT-MOE ANNIKA, ULLTVEIT-MOE HARALD, GLANSHAMMAR



ENGLISH TOY TERRIER Antal:  3
Domare:   KELLY ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NO JV-19 NO UCH NO V-19 STONEMEADOW'S ABSOLUTELY FABULOUS
Ägare: ANU TUHKANEN, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: KIVINIITTY TIINA, FINLAND



IRISH SOFTCOATED WHEATEN TERRIER Antal:  15
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CAMERON HIGH VOLTAGE
Ägare: TRÄFF SANDRA, ENKÖPING
Uppfödare: HULTHÉN HELÉNE, TRÄFF SANDRA, SALA
 
Bästa veteran:   SE UCH CAMERON ROCK MY HEART
Ägare: ÖRTBERG BEATRICE, KÄRNA
Uppfödare: HULTHÉN HELÉN, SÖDERKVIST MARIA, SALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAMERON
Uppfödare: HULTHÉN HELÉNE, TRÄFF SANDRA, SALA
 
Bästa JKL:   CAMERON HIGH VOLTAGE
Ägare: TRÄFF SANDRA, ENKÖPING
Uppfödare: HULTHÉN HELÉNE, TRÄFF SANDRA, SALA



IRLÄNDSK TERRIER Antal:  3
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-21 NORD V-21 SMOX HIS MAJESTY
Ägare: SKÅLBERG ELISABETH, MELLERUD
Uppfödare: SKÅLBERG ELISABETH, MELLERUD
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NORD UCH NORD V-14 SE V-13 SE VCH SMOX AMORE
Ägare: ERIKSSON ÅSA, MELLERUD
Uppfödare: SKÅLBERG ELISABETH, MELLERUD
 
Bästa JKL:   SMOX INFERNO
Ägare: SKÅLBERG ELISABETH, MELLERUD
Uppfödare: SKÅLBERG ELISABETH, MELLERUD



JACK RUSSELL TERRIER Antal:  32
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-19 SE VCH SAXON HILLS KATE WINSLET
Ägare: SAXENTORP EWA, VÅRGÅRDA
Uppfödare: SAXENTORP EWA, VÅRGÅRDA
 
Bästa valp:   RELIEDS MIRANDA HOBBES
Ägare: LIED RICKY, GÖTEBORG
Uppfödare: LIED RICKY, GÖTEBORG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ELL-ELL'S
Uppfödare: LÖVDAHL FAST LENA, LÖVDAHL FAST MARTIN, TRÅVAD
 
Bästa JKL:   SAXON HILLS HARRY KANE
Ägare: SAXENTORP EWA, VÅRGÅRDA
Uppfödare: SAXENTORP EWA, VÅRGÅRDA



LAKELANDTERRIER Antal:  1
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-21 FI V-21 & FI JV-21 NORD JV-21 NORD V-21 & DK V-21 ARS VIVA DESPERADO
Ägare: HUNT ANN, NOSSEBRO
Uppfödare: ALEKSASHINA O.A., RYSSLAND
 
Bästa JKL:   DK JV-21 FI V-21 & FI JV-21 NORD JV-21 NORD V-21 & DK V-21 ARS VIVA DESPERADO
Ägare: HUNT ANN, NOSSEBRO
Uppfödare: ALEKSASHINA O.A., RYSSLAND



MINIATYRBULLTERRIER Antal:  10
Domare:   SANDSTRÖM JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BOROMIR MBT BLACK HUSSARAYA
Ägare: HELSING JOHANNA, FJÄRÅS
Uppfödare: MONIKA SOBCZYNSKA, POLEN
 
Bästa JKL:   BOROMIR MBT BLACK HUSSARAYA
Ägare: HELSING JOHANNA, FJÄRÅS
Uppfödare: MONIKA SOBCZYNSKA, POLEN



NORWICHTERRIER Antal:  8
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHIPMASTER MR DYLAN
Ägare: FALCK RENÉE, GÖTEBORG
Uppfödare: WITT HEGARDT LISELOTTE, JONSTORP
 
Bästa valp:   MIO MONELLO KEEPING FAITH
Ägare: FALCK RENÉE, GÖTEBORG
Uppfödare: FIGVED ANN-MARIE, LINDOME
 
Bästa JKL:   SVELIZ UNBREAK MY HEART
Ägare: LÖFQUIST METTE, LAMMHULT
Uppfödare: ELIZAROVA S.YU., RYSSLAND



PARSON RUSSELL TERRIER Antal:  3
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TAMMENKOLON MY REVOLUTION
Ägare: BERGMAN LARSSON CILLA, BRODDETORP
Uppfödare: RÄTY HANNA, FINLAND
 
Bästa JKL:   TAMMENKOLON MY REVOLUTION
Ägare: BERGMAN LARSSON CILLA, BRODDETORP
Uppfödare: RÄTY HANNA, FINLAND



SEALYHAMTERRIER Antal:  3
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FORLEGD MAESTRO M'BAKU
Ägare: ÅHS FREDRIK, ÖDESHÖG
Uppfödare: ÅHS FREDRIK, ÖDESHÖG
 
Bästa JKL:   WHITE CLOWNES THUNDER SHINE
Ägare: NORDQVIST LARS, SÄRÖ
Uppfödare: PALMQVIST JENNY, VISKAFORS



SILKY TERRIER Antal:  2
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHACILL SILKY'S ELLIE
Ägare: KARIN JEPSEN, VAMDRUP, DANMARK
Uppfödare: , DANMARK



SKOTSK TERRIER Antal:  6
Domare:   KELLY ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO JV-18 NO UCH NO V-18 NO V-19 NO V-20 NO V-21 NORD UCH SE UCH RAGLAN RAINBOW REPUBLIC
Ägare: ANNE K. SKÅR, HAUGESUND, NORGE
Uppfödare: ERIKSSON DAN, ENKÖPING



SKYETERRIER Antal:  5
Domare:   CEDERLÖF PATRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SKORRADALS EVERY TIME FOR A HARLEY
Ägare: BIRGITTA BIRGISDOTTIR, AVALDSNES, NORGE
Uppfödare: BIRGISDOTTIR BIRGITTA, NO-4262 AVALDSNES
 
Bästa valp:   SKORRADALS BOO BE
Ägare: BIRGITTA BIRGISDOTTIR, AVALDSNES, NORGE
Uppfödare: BIRGITTA BIRGISDOTTIR, NORGE



STAFFORDSHIRE BULLTERRIER Antal:  31
Domare:   SANDSTRÖM JOHAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NIGHTSTAFF JUST A STAR
Ägare: MELANIE ANDREASSEN, GRESSVIK, NORGE
Uppfödare: ANDREASSEN, JAN ROGER & CAMILLA, NORGE
 
Bästa valp:   JOKER'S SMILE OF STAFFBULL COMPANY
Ägare: LILLIEHOLM KATARINA, KVÄNUM
Uppfödare: NAGY ZOLTÅN, UNGERN
 
Bästa JKL:   QUITE SPECIAL TIME TO BEAT
Ägare: SJÖGREN CARINA, KÄLLBY
Uppfödare: SJÖGREN CARINA, KÄLLBY



TERRIER BRASILEIRO Antal:  2
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   GOLDROAD'S I TOOK MOON FOR A WALK
Ägare: ENVALL BRITTA, ÅTVIDABERG
Uppfödare: SJÖHOLM HELÉN, FÖRSLÖV



TYSK JAKTTERRIER Antal:  2
Domare:   KELLY ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa JKL:   ILLVRÅLETS ILKA
Ägare: ENDERBERG AMANDA, LÖVESTAD
Uppfödare: HELMERSSON JOHAN, SJÖBO



WELSHTERRIER Antal:  2
Domare:   KELLY ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GORMS INKA THE BEAUTY
Ägare: RHODIN EWA, HABO
Uppfödare: RHODIN ANDERS, RHODIN EWA, HABO



WEST HIGHLAND WHITE TERRIER Antal:  6
Domare:   MELLIN CHARLOTTA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH NORD V-21 SMASH SO DIVINE
Ägare: HILDE GULLAKSEN, NANNESTAD, NORGE
Uppfödare: THOMSON LOUISE, HÖGANÄS
 
Bästa veteran:   DK UCH RO CH SE UCH RIESKANT'S GLAMROCKER
Ägare: JENEBRING ANN, VEDUM
Uppfödare: JENEBRING ANN, VEDUM
 
Bästa JKL:   SAMI WEST-LAND DU VIEUX MOULIN
Ägare: JENEBRING ANN, VEDUM
Uppfödare: ANNA MICHALOWSKA, POLEN



YORKSHIRETERRIER Antal:  2
Domare:   KELLY ANTHONY, IRLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LEXIMUS KEY TO MY HEART
Ägare: JANSSON AGNIESZKA, VALSKOG
Uppfödare: JANSSON AGNIESZKA, VALSKOG