Nationell utställning TVÅÅKER 2022-07-08-001  Fredag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  6
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EVALLENS BLUE GASTON
Ägare: BORG ANNE-LIE, HÄRRYDA
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE
 
Bästa veteran:   KORAD LPII RLD F RLD N SPH II SPH III SKOVFARMEN'S BROWN NOOROO NONAME
Ägare: OLSSON SOFIA, HALMSTAD
Uppfödare: SÖRENSEN BRIGITTA, DANMARK



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  17
Domare:   BUYSSE PATRICK, BELGIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DRAGONORA FIRE N ICE
Ägare: GUNNARSSON BOEL, KNÄRED
Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, ULLARED
 
Bästa veteran:   KORAD LPI RLD A RLD F RLD M RLD N KI-RO-MA'S HARRYSSON HARDCORE
Ägare: LANDBERG MARIE, LAHOLM
Uppfödare: SCHJÖRN KIRSTEN, NORGE



BEARDED COLLIE Antal:  29
Domare:   GISSLÉN MARKUS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OLD SMUGGLER'S HOLLYWOOD
Ägare: AHLÉR SARA, SVÄNGSTA
Uppfödare: LANING VRETHAMMAR CHARLOTTE, Uppfödaruppgifter kan ej visas
 
Bästa valp:   SHORELINES HER HIGHNESS
Ägare: WASTEGREN MARIE, ÅHUS
Uppfödare: WASTEGREN MARIE, ÅHUS
 
Bästa veteran:   SYNVILLANS NOBEL TANGOLOVER
Ägare: WALLANDER GJERTZ ANN-BRITT, STENUNGSUND
Uppfödare: WALLANDER GJERTZ ANN-BRITT, GJERTZ MATS, STENUNGSUND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BEASTLY'S
Uppfödare: SANDSTRÖM INGELA, SANDSTRÖM MORGAN, YNGSJÖ



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  3
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK'N EASYS VILLE
Ägare: TIVHOLM EMELIE, SVANESUND
Uppfödare: MÅNSSON MARIE-LOUISE, HELSINGBORG
 
Bästa veteran:   BLACK'N EASYS VILLE
Ägare: TIVHOLM EMELIE, SVANESUND
Uppfödare: MÅNSSON MARIE-LOUISE, HELSINGBORG



BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS Antal:  1
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FROM LAEKEN PARADIS TUMBLING TORNAD
Ägare: NYSTRÖM NILS-ANDERS, FALKENBERG
Uppfödare: BROEKX BRIGITTE, BELGIEN



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  3
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK'N EASYS CALIPER
Ägare: HERJANDER CECILIA, ÄNGELHOLM
Uppfödare: MÅNSSON MARIE-LOUISE, HELSINGBORG



BRIARD Antal:  4
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   B DK UCH JEUW-15 NO UCH NORWAY'S KING TIAMO DU MANOIR NOBLE
Ägare: BODIL ŘKLAND, 5517 HAUGESUND, NORGE
Uppfödare: SNOEKS-GIJSEMANS JOHAN, BELGIEN



CHODSKÝ PES Antal:  1
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH GAREGÅRDENS GINO
Ägare: BENGTSSON ANNIKA, TVÅÅKER
Uppfödare: CARE MAYLEN, NO-3760 NESLANDSVATN



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  9
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   STAR HATCH UNLEAS MY POWER
Ägare: RYDNEMALM ANN-MARIE, TOMELILLA
Uppfödare: HÄGER LISE-LOTTE, LAHOLM
 
Bästa veteran:   SE UCH SPH I SPEEDYCROWN'S EXCUSE MY BRILLIANCE
Ägare: FRITZON JENNY, OSKARSTRÖM
Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STAR HATCH
Uppfödare: HÄGER LISE-LOTTE, LAHOLM



HOLLANDSE HERDERSHOND, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TEAM GOLDEN STARS ENJOY EPIC
Ägare: KURTSSON FRIDA, LAHOLM
Uppfödare: JONSSON LINDA, SÄFFLE



LANCASHIRE HEELER Antal:  4
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-21 MIROX ORION LE BEAU
Ägare: HOLM STINA, TJÖRNARP
Uppfödare: ALMROTH CATHARINA ALMROTH ÅKE, ALMROTH LARSSON CAROLINE, VISLANDA
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH SE V-17 MIROX CARAMELLE LA BELLE
Ägare: ALMROTH CATHARINA, VISLANDA
Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, ESLÖV
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MIROX
Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, ESLÖV



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  21
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHOOWO-LIZ ZAGA
Ägare: RYBERG ELINA, BORÅS
Uppfödare: LARSSON LIZ, ELLÖS
 
Bästa valp:   MAZIKEENS CANDY CANE
Ägare: FRANK ANN-CATRINE, SKÄLLINGE
Uppfödare: FRANK ANN-CATRINE, ADOLFSSON EMELINE, SKÄLLINGE
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH FXS BLUETIMES CAPTION OF RED
Ägare: WARD SHAHKAELA, BLENTARP
Uppfödare: 



MUDI Antal:  2
Domare:   HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MOVE YOUR PAWS ORCHID
Ägare: BÄCK JESSICA, AMBJÖRNARP
Uppfödare: ERIKSSON SOFIE, ÅRSUNDA



NEDERLANDSE SCHAPENDOES Antal:  16
Domare:   NIELSEN EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N BRIEMATES ICE-PRINCESS IZZIE
Ägare: DAHLQVIST INGELA, KVIBILLE
Uppfödare: DAHLQVIST INGELA, KVIBILLE
 
Bästa valp:   TWINFLOWERS BACO COSIMI RIDOLFI
Ägare: MOLIN SUSANNE, FALKÖPING
Uppfödare: WAHLSTEDT CECILIA, HÖRBY



OLD ENGLISH SHEEPDOG Antal:  3
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SE UCH SEEPFERDCHEN AUS DEM ELBE-URSTROMTA
Ägare: WISELL HELIN AMILIA, LUND
Uppfödare: CORNELIA LOEST, BELGIEN



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  4
Domare:   SKALLMAN GUNILLA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   YNNIZIN'S RUTAS QUEEN
Ägare: MÅRTENSSON HELENA, KRISTIANSTAD
Uppfödare: KARLBERG KATARINA, SKÄLLINGE



PULI Antal:  4
Domare:   HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RACKAÖRZÖ FITOS
Ägare: RIS CARINA, TVÅÅKER
Uppfödare: BRAUSWTTER VIKTOR DR, UNGERN



PUMI Antal:  15
Domare:   BADEN MARIANNE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH ROWIBU'S BORN-A-CHARMER
Ägare: RIS CARINA, TVÅÅKER
Uppfödare: RIS CARINA, BERGHEM
 
Bästa valp:   HELI
Ägare: ANDREASSON KRISTER, HALMSTAD
Uppfödare: ANDREASSON KRISTER, HALMSTAD
 
Bästa veteran:   C.I.B. EUW-18 NO V-16&17 NORDIC CH PL CH SE&DK&FI&NO UCH NAPOS ZAJOS
Ägare: RIS CARINA, TVÅÅKER
Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. EUW-18 NO V-16&17 NORDIC CH PL CH SE&DK&FI&NO UCH NAPOS ZAJOS
Ägare: RIS CARINA, TVÅÅKER
Uppfödare: METSÄVAINIO EILA, FINLAND



SCHIPPERKE Antal:  7
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N SCHIPPHULTS PASCAL
Ägare: SVANTESSON SOL-BRITT, KLIPPAN
Uppfödare: SVANTESSON SOL-BRITT, SVANTESSON FRIDA, KLIPPAN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DE CH NO UCH NO V-18 NORD UCH NORD V-18 FAKSIMIL NOTA BENE
Ägare: LINDBERG KRISTINA, ULLARED
Uppfödare: LINDBERG AGNETA, RÄVLANDA



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  62
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SHELLRICK'S CARRY ON
Ägare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA
 
Bästa valp:   LIVVIDAY'S LET IT SNOW
Ägare: JOHANSSON LOUISE, GLOMMEN
Uppfödare: JOHANSSON LOUISE, GLOMMEN
 
Bästa veteran:   DE CH DK UCH SE JV-14 SE UCH BABYSOCKS ROCK'N'ROLL NILO
Ägare: JIDEGREN LOTTA, HYSSNA
Uppfödare: JANSSON CARINA, GLIMÅKRA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHELLRICK'S
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  5
Domare:   STRÖM SONNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ZIGER HOF IRMA
Ägare: STRÅKENHEIM KATRIN, VÄNERSBORG
Uppfödare: ZIELINSKA MONIKA, SKURUP
 
Bästa valp:   TEAM ZILBER WASSERFALL EMILIYA
Ägare: ELGÉRUS ANETTE, LJUNGBYHOLM
Uppfödare: NAUMOVA IV, RYSSLAND



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  6
Domare:   STRÖM SONNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IGP 1 BIZMARKS HOF EMMA
Ägare: MITMAN JESSICA, JÄRNA
Uppfödare: ÖLUND MATS, ÖLUND JESSICA, BISPGÅRDEN



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  17
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SWEDEWAVES LUNA
Ägare: FRUMERIE LOUISE, VEDDIGE
Uppfödare: FRUMERIE LOUISE, VEDDIGE
 
Bästa valp:   BETSY
Ägare: ÖST CORNELIA, VÅRGÅRDA
Uppfödare: ÖST CORNELIA, VÅRGÅRDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CARDDICTED
Uppfödare: ERIKSSON MALIN, STRANDBERG RAGNAR, VEBERÖD



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  26
Domare:   OLIVEIRA RUI, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BRÅVESTAGÅRDENS COOPER
Ägare: BRÅVE MIA, BILLESHOLM
Uppfödare: BRÅVE MARIA, BILLESHOLM
 
Bästa valp:   ANDVOL VA-BANK
Ägare: DAFGÅRD BRITTA, KVIBILLE
Uppfödare: VOLKOVA MA, RYSSLAND
 
Bästa veteran:   KONVALJENS FON THORWEIS
Ägare: ADLER CATHRINE, HURVA
Uppfödare: GISSBERG GUN, GISSBERG BERT, SEXDREGA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD JV-15 NORD UCH SE V-19 STORA BJÖRNS COLLIN CHAPMAN
Ägare: GRANLUND EVA, KUNGSÄTER
Uppfödare: JANSSON KARIN, ÖSTERBYBRUK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BRÅVESTAGÅRDENS
Uppfödare: BRÅVE MARIA, BILLESHOLM



VIT HERDEHUND Antal:  2
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH KORAD SE JV-18 FROSTFLAKE'S XTREME X
Ägare: OLSSON JENNY, GENARP
Uppfödare: DELÉR LENA, SKÅNE-TRANÅS