Nationell utställning TVÅÅKER 2022-07-08-001  Fredag
Arrangör:  Hallands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR


AFGHANHUND Antal:  17
Domare:   MÖRKEGAARD METTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CH&US CH CL CH EUW-21 EUW-22 HU CH SE&FI UCH MANSUR EBN JAYSITO VON HAUSSMAN
Ägare: LEVÉN ELISABET, RIMBO
Uppfödare: RAMON PODESTA, CHILE
 
Bästa valp:   ESBELTO'S OMG
Ägare: STINE RUNDE SKUTERUD, VINTERBRO, NORGE
Uppfödare: KARLSEN LISBETH BERGE & TROND ARE, NORGE
 
Bästa veteran:   SE UCH LEEJOY'S FIRE FOX
Ägare: BOY-LÖJDQUIST SUSANNE, TORSHÄLLA
Uppfödare: PETTERSSON LEENA, LAHOLM



BORZOI Antal:  25
Domare:   MÖRKEGAARD METTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-19 NO UCH SCHEZTAYA MAID OF BOND STREET
Ägare: SIV-LENE HAVOLD STENE, MOSS, NORGE
Uppfödare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
 
Bästa veteran:   C.I.B. & NORD UCH C.I.B.P. FI V-14 NO LCCH NORD LCCH NORD V-14 BORSCANA WT DYNAMIC
Ägare: CHRISTIANSEN LARS-GÖRAN, YSTAD
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY



CHART POLSKI Antal:  1
Domare:   NILSSON MIKAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD V-15 NORD V-19 SE JV-14 SE V-14-16-17 VEUW-22 STONEVILLE WHO'S BETTER WHO'S BEST
Ägare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
Uppfödare: KLEMENCIC TOMISLAV, KROATIEN
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD V-15 NORD V-19 SE JV-14 SE V-14-16-17 VEUW-22 STONEVILLE WHO'S BETTER WHO'S BEST
Ägare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
Uppfödare: KLEMENCIC TOMISLAV, KROATIEN



GALGO ESPANOL Antal:  10
Domare:   MÖRKEGAARD METTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK LCCH DK UCH NO UCH SE LCCH SE UCH SE VCH GREY MOUNTAIN REANNA
Ägare: HIDSTEDT CHRISTINA, RÄVLANDA
Uppfödare: OSIETZKI RALF, HÄRSLÖV
 
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.B.P. C.I.C. NORD UCH SE LCCH SE VCH GREY MOUNTAIN CORAZON
Ägare: HIDSTEDT CHRISTINA, RÄVLANDA
Uppfödare: OSIETZKI RALF, HÄRSLÖV
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GREY MOUNTAIN
Uppfödare: OSIETZKI RALF, HÄRSLÖV



GREYHOUND Antal:  4
Domare:   MÖRKEGAARD METTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH EIKICA AMAZING ANGELINA
Ägare: HANNE EIKICA BÖCKHAUS, ěSTER ULSLEV, DANMARK
Uppfödare: HANNE EIKICA BÖCKHAUS, DANMARK



IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  11
Domare:   NILSSON MIKAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK JV-19 DK UCH NO JV-19 NO UCH NORDIC CH SE JV-19 SE UCH SE V-19 KNALLÅSEN'S ÖXNE
Ägare: ROBERTSSON MATS, IMMELN
Uppfödare: WIESLANDER HELÉN, GISLAVED



ITALIENSK VINTHUND Antal:  17
Domare:   NILSSON MIKAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE UCH MARIKARLOS ROBINIA PROSECCO
Ägare: HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
Uppfödare: BERGLIN MAGNUS, HÄLL HÅKAN, STJÄRNHOV
 
Bästa valp:   SKOGSVILLE DES PRINCES DE MINOS
Ägare: SKOG THERESE, DALSJÖFORS
Uppfödare: CAPOLO CHRISTIAN, FRANKRIKE



SALUKI Antal:  18
Domare:   NILSSON MIKAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CZ CH DK V-21 EUW-21 FI V-21 HU CH SE&DK&FI UCH WW-21 ELAMIR GYPSY POWER
Ägare: ERIKSSON NICKLAS, VARA
Uppfödare: CABRAL MARIO JORGE TEIXEIRA PIMENTA, PORTUGAL
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK VV-21 NORD V-17 NORD V-21 NORD VV-21 NORD&FI UCH QIRMIZI PARSIFAL
Ägare: PERSSON LENA, HÖLLVIKEN
Uppfödare: ERIKSSON NICKLAS, ERIKSSON INGUNN SOLBERG, GRÄSTORP



SKOTSK HJORTHUND Antal:  8
Domare:   MÖRKEGAARD METTE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-21 NORD V-21 SE UCH SL CH GREY MOUNTAIN GARBO
Ägare: OSIETZKI RALF
Uppfödare: OSIETZKI RALF, HÄRSLÖV



WHIPPET Antal:  86
Domare:   NILSSON MIKAEL - Valpklass
MISTERKA-KLUSKA WIESLAVA, POLEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH BELLZELIUS LUNA DE LA REINA
Ägare: SLÄTT MORGAN, LANDSKRONA
Uppfödare: AFZELIUS PER, SLÄTT MORGAN, LANDSKRONA
 
Bästa valp:   SKRÄDDAREGÅRDENS VILJAS BALALAIKA
Ägare: JOHANSSON MARIA, ALINGSÅS
Uppfödare: VIDLUND ANITA, TORSLANDA
 
Bästa veteran:   GOLD DUST BERETTA
Ägare: KARINE RIKSHEIM, HYGGEN, NORGE
Uppfödare: NETZLER ANN-LOUISE, VEDDIGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SKRÄDDAREGÅRDENS
Uppfödare: VIDLUND ANITA, TORSLANDA