Nationell utställning VÄSTERÅS 2022-04-24-001  Söndag
Arrangör:  Wästmanlands Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  8
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BICHEBOS OLYMPIC GOLD RUSH
Ägare: KARLSSON NINA, VINGÅKER
Uppfödare: LEISSNER LENA, ÖREBRO
 
Bästa valp:   WINTERFALL'S SUMMER MEMORIES ROSE
Ägare: DELJERUD SOFIA, JÄRFÄLLA
Uppfödare: HARMARK ANNETTE, SOLLENTUNA



BICHON HAVANAIS Antal:  38
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 PELVIX LADY STARDUST
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa valp:   ALISTAIR'S ALICE SWEET ALICE
Ägare: ANDERSSON HANNA, KARLSTAD
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-14 WW-18 PELVIX LADY STARDUST
Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PELVIX
Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE



BOLOGNESE Antal:  2
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   XAN-LIZ B ABRIELLE
Ägare: OHLSON INGER, KARLSTAD
Uppfödare: OHLSON INGER, KARLSTAD



BOSTONTERRIER Antal:  23
Domare:   NILSSON KURT - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SHOWTEAM'S IN LOVE
Ägare: KARLSSON LENA, GRUMS
Uppfödare: KARLSSON LENA, GRUMS
 
Bästa valp:   ULLETUSSANS DILBA
Ägare: KVILLBORN JENSEN JOHAN, ÖRBY
Uppfödare: KVILLBORN JENSEN CAMILLA, KVILLBORN JENSEN JOHAN, ÖRBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SÅNGFÅGELNS
Uppfödare: SCHELL OLIVIA, SEGLORA



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  39
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD UCH SE V-17 KABONOVAS JIVE PARTY
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: BOSTRÖM LISELOTTE, BOSTRÖM GUN, UMEÅ
 
Bästa valp:   WINNROC CONSTANZE
Ägare: BJÖRKLUND CHRISTIAN, TUNGELSTA
Uppfödare: BJÖRKLUND CHRISTIAN, TUNGELSTA
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH SE V-17 KABONOVAS JIVE PARTY
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: BOSTRÖM LISELOTTE, BOSTRÖM GUN, UMEÅ
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NORD UCH SE V-17 KABONOVAS JIVE PARTY
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: BOSTRÖM LISELOTTE, BOSTRÖM GUN, UMEÅ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: CAVANZAS
Uppfödare: LANTZ JOEL, LANTZ ANDREAS, RIMBO



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  25
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH NO UCH SE JV-19 SE UCH JAMIE-LYNN'S WHOOP WHOOP
Ägare: MC COY JAMIE, SKOGÅS
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS
 
Bästa valp:   LILLDIVAN'S MADE BY GOLD
Ägare: WALFRIDSSON SARA, STENHAMRA
Uppfödare: JANSSON MARIA, NORRTÄLJE
 
Bästa veteran:   SE JV-13 MERRY MARVELS I PINK I LOVE YOU
Ägare: WELIN CATRIN, NORRKÖPING
Uppfödare: WELIN EMMA, NORRKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: JAMIE-LYNN'S
Uppfödare: MC COY JAMIE, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  32
Domare:   NILSSON MIKAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-19 NORD JV-19 SE JV-19 BEAUTY BELLS OVER AND OUT
Ägare: HAMRIN JESSICA, MOCKFJÄRD
Uppfödare: HAMRIN JESSICA, MOCKFJÄRD
 
Bästa valp:   CANDY ISLAND CRYSTAL CANDY STAR
Ägare: CONRAD KATRIN, ALINGSÅS
Uppfödare: MEHLQVIST ANNIKA, SVENSSON JENS, STÅNGA
 
Bästa veteran:   DK UCH EE CH LV CH SE UCH TICKAWIS MY FRIEND MOLLY
Ägare: JOHANSSON DE MIRANDA CHRISTINA, BROMMA
Uppfödare: RYTTERSTRÖM BERIT, ESKILSTUNA



CHINESE CRESTED DOG Antal:  37
Domare:   ALMGREN HANS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & SE&FI UCH DK V-21 DK&NO UCH DK&NO V-19 NO V-18 NO V-21 SIROCCO LUNATIC TOC TAMARINE
Ägare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING
 
Bästa valp:   MIAKODA'S GOLD WILL BE GOLD
Ägare: FERLIN SOFIE, HOFORS
Uppfödare: RIGESTAM PONTUS, THORVALDSSON ERIKA, ÅSTORP
 
Bästa veteran:   NORD UCH SUN-HEE'S TAKE MY PICTURE
Ägare: GUSTAVSSON FIA, NORRKÖPING
Uppfödare: KARLSSON HELENA, VENDELSÖ
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIROCCO
Uppfödare: GUNNARSSON BIRGITTA, GUNNARSSON ELIN, NORDMALING



COTON DE TULÉAR Antal:  13
Domare:   ALMGREN HANS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   COTONTREZ HAPPY HERA
Ägare: KARLSTEDT LENA, BERGEFORSEN
Uppfödare: KARLSTEDT LENA, BERGEFORSEN
 
Bästa valp:   TSACHILLIE'S QUEENIE JOLINE
Ägare: LUNDBERG NINA, UPPSALA
Uppfödare: MILLTEGH KRISTINA, LAGAN
 
Bästa veteran:   C.I.B. & SE UCH EE CH FI UCH LT&LV CH NO UCH SE JV-14 INCOGNITO DU CASTEL DE LA ROCHE AUX
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: FAUREZ SYLVIO & FLORENCE, FRANKRIKE
 
Bästa avelsgrupp:   YUMIT BATISKAJ
Ägare: HALLESTRAND EWA, ÄLVSJÖ
Uppfödare: LUPINSKA BEATA, POLEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: RIVER LAKE'S
Uppfödare: HALLESTRAND EVA, HALLESTRAND KENNETH, ÄLVSJÖ



FRANSK BULLDOGG Antal:  47
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POINT BLANC CAMILLE
Ägare: JOHANSSON ANN-CHRISTIN, KULLAVIK
Uppfödare: JOHANSSON ANN-CHRISTIN, KULLAVIK
 
Bästa valp:   GRYBYDALS SKYFALL
Ägare: PETTERSSON LENA, GRILLBY
Uppfödare: ENG ANNA-LOTTA, ESLÖV
 
Bästa veteran:   SE UCH TRAVARENS MY OWN PRIDE
Ägare: FREDLUND KRISTINA, VIKMANSHYTTAN
Uppfödare: FREDLUND KRISTINA, VIKMANSHYTTAN



GRIFFON BELGE Antal:  4
Domare:   SELOY BIRGIT, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-21 DK V-21 NORD JV-21 MANTICORNS ILON
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  3
Domare:   SELOY BIRGIT, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RU-PAUL'S KABUKI STARSHINE
Ägare: LUNDGREN JIMMIE, KUNGSBACKA
Uppfödare: LUNDGREN JIMMIE, ANDERSSON LINDA, BOLLEBYGD



KING CHARLES SPANIEL Antal:  11
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   QUISCEEN QUEENY LADY
Ägare: JOHANSSON MADELAINE, KRISTINEHAMN
Uppfödare: BUCHMANN ULLA, FINLAND
 
Bästa valp:   DALARAS SING WITH ME
Ägare: AXENBORG PER-MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: VAINIO KIRSI, FINLAND



KROMFOHRLÄNDER Antal:  3
Domare:   SELOY BIRGIT, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HIEKKAPOHJAN BAD COMPANY
Ägare: ALMGREN PIA, ALUNDA
Uppfödare: EMAUS ANU, FINLAND



LÖWCHEN Antal:  18
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BELLEMONDE SOLO MIO
Ägare: ELSE ALBRECHTSEN, DANMARK
Uppfödare: ALBRECHTSEN ELSE, DANMARK
 
Bästa valp:   WANTED AS MINSTREL
Ägare: BERG JESSICA, FALUN
Uppfödare: PARTANEN JARI, NORGE



MALTESER Antal:  2
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHITE STARLETS HIGH FIVE
Ägare: BORG LENA, UDDEVALLA
Uppfödare: BORG LENA, UDDEVALLA



MOPS Antal:  36
Domare:   ROSENBERG HANS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   UNSTOPPABLE DEVIL IN DISQUISE
Ägare: FRANK HANNA, VISBY
Uppfödare: FRANK HANNA, ERIKSSON STINA, VISBY
 
Bästa veteran:   EE CH FI UCH FI VV-21 NORD VV-19 SE UCH STRANDSMEDJANS TRIXIE
Ägare: BJÖRKMAN CARINA, BRO
Uppfödare: ROLLVÉN BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: STRANDSMEDJANS
Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO



PAPILLON Antal:  60
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
ULLTVEIT-MOE ANNIKA - Valpklass
 
BIR:   SE UCH SILENZIO'S SIR
Ägare: JOHANSSON ANNETTE, TYRESÖ
Uppfödare: HANSSON BRITT-MARI, VIKARBYN
 
Bästa valp:   CANDYGOLDS QIRI QIRI
Ägare: LINDSTRÖM NINA, JÄRFÄLLA
Uppfödare: HÖRNQVIST MARGOT, MOCKFJÄRD
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO V-13 NORD UCH LINDATORPS FARASHUU
Ägare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK
Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LINDATORPS
Uppfödare: EDÉNIUS GEINE, RÄTTVIK



PEKINGESE Antal:  7
Domare:   STÄÄV JAHN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 SE UCH SMALL IS BEAUTIFUL'S UNSHAKEABLE
Ägare: CARLID GABRIELLA, SKYTTORP
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, TIERP
 
Bästa valp:   GÖRLISS ICE LUMI
Ägare: CARDEROS LINDA, TULLINGE
Uppfödare: JOHANSSON LISE-LOTTE, JOHANSSON FRIDA, FALKENBERG



PETIT BRABANCON Antal:  20
Domare:   SELOY BIRGIT, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH FI V-21 SE UCH HIERNERS LADY STARDUST
Ägare: HIERNER JULIA, SVARTSJÖ
Uppfödare: HIERNER JULIA, STOCKHOLM
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HIERNERS
Uppfödare: HIERNER JULIA, VÄLLINGBY



PHAL»NE Antal:  5
Domare:   ULLTVEIT-MOE ANNIKA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa valp:   ADORABLE
Ägare: TEINERT MARIKA, RIMBO
Uppfödare: TEINERT MARIKA, RIMBO



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  4
Domare:   ALMGREN HANS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   HUNTERS N' ROSES B GREAT LION PAW
Ägare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: ECKERFÄLT CHARLOTTE, SÖDERTÄLJE
 
Bästa veteran:   NORD JV-14 NORD UCH & SE VCH NORD V-16 RLD N&F SE JV-14 WW-17 WORKING MATES BEAST IN SHOW
Ägare: ANDERSSON ANGELICA, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO



PUDEL, DVÄRG Antal:  13
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FIXUS NO DISCUSSION
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa valp:   KUDOS ANGELA CHANNING
Ägare: JULIA BIRNEY, MARIEHAMN, ÅLAND
Uppfödare: NILSSON MIKAEL, SJÖBO



PUDEL, MELLAN Antal:  19
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BREI-CA'S HIGHER LOVE
Ägare: BERGENDAHL MADELEINE, KOLSVA
Uppfödare: BREINHOLT CARLSEN JES, DANMARK
 
Bästa valp:   CRUSEA'S RIGHTEOUS AMENADIEL
Ägare: ÖSTERBERG SABINA, VÄSTERÅS
Uppfödare: SANDBERG ANETTE, ANDERSSON MARIEL, ÄLVÄNGEN



PUDEL, STOR Antal:  23
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FI UCH SE UCH HASHTAG WOKE UP LIKE THIS
Ägare: TELL COLLINGE CAMILLA, VÄDDÖ
Uppfödare: TELL COLLINGE CAMILLA, HAMILTON BRETT, VÄDDÖ
 
Bästa valp:   SILVERSKATTENS STARS ORGANIC CAVA
Ägare: RASMUSSEN MONICA, LINGHEM
Uppfödare: RASMUSSEN MONICA, KARLSSON GUNNAR, LINGHEM
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH LV CH NORD UCH HUFFISH SWEDISH MATCH
Ägare: SUNDLING GUNILLA, KVISSLEBY
Uppfödare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE



PUDEL, TOY Antal:  13
Domare:   FRISK SVANTE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POSSAGÅRDENS PURE BLACK DIAMOND
Ägare: JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING
Uppfödare: JONSSON ANDERS, JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING
 
Bästa valp:   FIXUS NEVER EVER
Ägare: WALLIN ANNE, VALLENTUNA
Uppfödare: WALLIN ANNE, WALLIN JANNICA, VALLENTUNA
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NO UCH NORD UCH SE JV-16 SE V-18-19 DJAKARTAS PURE POISON
Ägare: NORSTRÖM MARTHE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  7
Domare:   SELOY BIRGIT, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EMTERYDS A STAR IS BORN
Ägare: EMTERYD O'BRIEN EMELI, NYKVARN
Uppfödare: EMTERYD O'BRIEN EMELI, EMTERYD ÅSA, NYKVARN



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  9
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ABRAZO'S NIKOLAJ NATURAL NOBLE
Ägare: ANJOU LENA, VÄDDÖ
Uppfödare: ANJOU LENA, ANJOU TOMAS, VÄDDÖ
 
Bästa valp:   ABOVE ALL I'M EXTRAORDINARY ELSA
Ägare: ALTHÉN KATARINA, MORA
Uppfödare: ALTHÉN KATARINA, MORA



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  6
Domare:   STAFBERG CARL GUNNAR - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MILLJAS DIAMOND SUPRA
Ägare: HENZE LISA, HUDDINGE
Uppfödare: JOHANSSON MARIELLE, JOHANSSON FREDRIK, BENGTSFORS
 
Bästa valp:   JOWEL'S LAST LITTLE DIAMOND
Ägare: AHLSTRÖM SCHMITERLÖW ANNIKA, STOCKHOLM
Uppfödare: JÖNSSON JOHANNA, ÅKARP



SHIH TZU Antal:  21
Domare:   BIRK CARSTEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH SE V-18 AO CHINS ARMAGNAC
Ägare: JONASSON MARIANNE, LEKSAND
Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING
 
Bästa valp:   ZIAMS SUNNY SIDE UP
Ägare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, ÅSA
Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA
 
Bästa veteran:   SE UCH LORD DIVA'S DREAM OF MIDNIGHT
Ägare: WIKSTRÖM FRID YVONNE, KRYLBO
Uppfödare: MALMKVIST ALEXIS, BÄCKMAN LENA, FARSTA



TIBETANSK SPANIEL Antal:  39
Domare:   SKAAR TORBJÖRN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH VEGAMO'S CLARISE
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: BREIVIK MONICA, NORGE
 
Bästa valp:   GLORYENZ LITTLE LOVE TO BUDDA
Ägare: ANDREASSON KARIN, ENKÖPING
Uppfödare: ANDREASSON KARIN, ANDREASSON MICHAEL, ENKÖPING
 
Bästa veteran:   BLACKRILL'S BETTY BOOP
Ägare: LAURILA KAJSA, UPPSALA
Uppfödare: ERIKSSON TOVE, ERIKSSON ASTA, UPPSALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIPPANS
Uppfödare: SUNDSTEDT INGER, RAMNÄS



TIBETANSK TERRIER Antal:  19
Domare:   NILSSON MIKAEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-19 NORD UCH PINROW GOLD FORTUNE
Ägare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK
Uppfödare: DAVIES M V & M G, ENGLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SHELLRICK'S
Uppfödare: REIDER ANNE, ÅKERSBERGA