Nordic Dog Show Vänersborg 2021-09-18-007  Lördag
Arrangör:  Norra Älvsborgs Kennelklubb
VINNARE GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR


BICHON FRISÉ Antal:  3
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHITEMOONWALKER OMG BEST STYLER IN
Ägare: SKÖLD SUSANNE, MARSTRAND
Uppfödare: VIRTANEN ANU J, FINLAND
 
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH PETIT AMI'S NO MORE TALISKER
Ägare: SKÖLD SUSANNE, MARSTRAND
Uppfödare: OLSEN WIVI-ANNE, NORGE



BICHON HAVANAIS Antal:  21
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH MEANDI'S HYPNOTIZING HAXON
Ägare: MILETEG PERNILLA, MANTORP
Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, MOSSBERG LARS, ÅSA
 
Bästa valp:   ANTONIO'S KLANG
Ägare: KLANG CAROLINE, RAMLÖSA
Uppfödare: KLANG CAROLINE, RAMLÖSA
 
Bästa veteran:   XAN-LIZ D HAPPY
Ägare: OHLSON INGER, KARLSTAD
Uppfödare: OHLSON INGER, KARLSTAD



BOLOGNESE Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   AQUAVIT BONNIE PARKER
Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: JOHANSSON CARINA, JONSSON FANNY, VÄSTRA FRÖLUNDA



BOSTONTERRIER Antal:  16
Domare:   JEVNE FRODE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CANMOY'S BOSTON WHO'S THAT GIRL
Ägare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS
Uppfödare: TAULOS TIINA, FINLAND
 
Bästa valp:   G-KLAVEN'S JUST ONE LOOK
Ägare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS
Uppfödare: JOHANSSON GUDRUN, BORÅS



CAVALIER KING CHARLES SPANIEL Antal:  21
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH VOUGES PICCOLO
Ägare: SMEDMAN ANNA, LIDKÖPING
Uppfödare: GUSTAFSSON PETER, WALLENTIN PER, KUNGSBACKA
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH PETIT MAXIM IT'S ONLY LOVE
Ägare: FORS ROSE-MARIE, GLOMMEN
Uppfödare: ANDERSSON ROSE-MARIE, STAFFANSTORP



CHIHUAHUA, KORTHÅRIG Antal:  7
Domare:   LANTZ JOEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JAMIE-LYNN'S ZERO FS TO GIVE
Ägare: STARK JESSICA, JORDBRO
Uppfödare: MC COY JAMIE-LYNN, ÅKESSON CAROLINE, SKOGÅS



CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG Antal:  31
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SMALL IS BEAUTIFUL'S BEREN
Ägare: GRANATH EWA, MOHOLM
Uppfödare: CARLID GABRIELLA, CARLID SAMUEL, SKYTTORP
 
Bästa valp:   MY PRECIOUS THE SUN IS SHINING
Ägare: PEEKER IRÉNE, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: PEEKER IRENE, VÄSTRA FRÖLUNDA



CHINESE CRESTED DOG Antal:  38
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-19 NO UCH NORD JV-18 SE UCH SIROCCO GO BIG OR GO HOME
Ägare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
Uppfödare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP
 
Bästa valp:   CLEZEL'S ICE'N MAGIC
Ägare: CECILIE VITTING, GREÅKER, NORGE
Uppfödare: ROSANDER MARITA, KODE
 
Bästa veteran:   LIONHEART KASH IS KING
Ägare: SJÖGREN SARA, ÖSTRA SÖNNARSLÖV
Uppfödare: STÄVEBY HELLSTRÖM TOVE, HELLSTRÖM LASSE, KINNARED
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIROCCO
Uppfödare: GUNNARSSON ELIN, SJUNTORP



COTON DE TULÉAR Antal:  12
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TREASURE ICE
Ägare: MARIANNE JAKOBSEN, ALLERōD, DANMARK
Uppfödare: GUSTAVSEN ELSE BRIT, NO-3231 SANDEFJORD
 
Bästa veteran:   SE UCH ABSOLUT COTTE MISS BEATRICE
Ägare: PETTERSSON TOMAS, SÖDERKÖPING
Uppfödare: PETTERSSON TOMAS, ADAMSSON EMMA, SÖDERKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ABSOLUT COTTE
Uppfödare: PETTERSSON TOMAS, ADAMSSON EMMA, SÖDERKÖPING



FRANSK BULLDOGG Antal:  30
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH LAKE HOUSE CHARMING TITUS
Ägare: PETERSON BIRGITTA, NOSSEBRO
Uppfödare: NORRMAN PERCY, JARL DIANA, OSBY
 
Bästa valp:   EASYFUTURE ALICE
Ägare: TIDSTRÖM ROSITA, STENUNGSUND
Uppfödare: BERGQVIST CATHRINE, BOLLSTABRUK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LAKE HOUSE
Uppfödare: NORRMAN PERCY, JARL DIANA, OSBY



GRIFFON BRUXELLOIS Antal:  5
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CH GRIFFON I VÄST PAOLA
Ägare: JANSSON KARIN, GÖTEBORG
Uppfödare: JANSSON KARIN, GÖTEBORG
 
Bästa veteran:   CH SE UCH POPPI'S DOLLY PARTON
Ägare: JANSSON KARIN, GÖTEBORG
Uppfödare: HENRIKSSON ROSWITHA, VÄRNAMO



JAPANESE CHIN Antal:  9
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GOOD TIME'S BOSKOLINO DANCER
Ägare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE
Uppfödare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH NO UCH NO V-14 NORD V-14 SE UCH TAMAGOTCHI
Ägare: JOHANSSON ANNA, RÖNNÄNG
Uppfödare: JOHANSSON ANNA, RÖNNÄNG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GOOD TIME'S
Uppfödare: SJÖGREN GÖRAN, SURTE



KROMFOHRLÄNDER Antal:  5
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACKSMITH HILL XMAS JOY
Ägare: BÖRJESSON CARINA, UCKLUM
Uppfödare: BÖRJESSON CARINA, BÖRJESSON STEFAN, UCKLUM
 
Bästa valp:   BLACKSMITH HILL ABSOLUTELY ONE MORE
Ägare: BÖRJESSON CARINA, UCKLUM
Uppfödare: BÖRJESSON CARINA, BÖRJESSON STEFAN, UCKLUM



LHASA APSO Antal:  9
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH CHIC CHOIX PARTI AS YOU LIKE IT
Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH SE V-11 STÅLTORPS BLACK ANT
Ägare: SARTOFT BODIL, FINNERÖDJA
Uppfödare: LJUNG ELISABETH, KÖPING



MALTESER Antal:  4
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHITE FAIRY ANGEL ONLY YOU
Ägare: GLANTZ LARSSON LISBETH, VALLDA
Uppfödare: TYURINA O V, RYSSLAND
 
Bästa valp:   WHITE STARLETS HIGH FIVE
Ägare: BORG LENA, UDDEVALLA
Uppfödare: BORG LENA, UDDEVALLA



MOPS Antal:  34
Domare:   JEVNE FRODE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH KISCI RONALDO
Ägare: JOHNSSON CARINA, VÅRGÅRDA
Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE, DK-6500 VOJENS
 
Bästa veteran:   SE UCH ÖRNVINGES LAMBORGHINI
Ägare: ALMQVIST KAROLINA, TROLLHÄTTAN
Uppfödare: ÖRNSTRID ÅSA, STOCKHOLM



PAPILLON Antal:  37
Domare:   LANTZ JOEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH GARDEN BUTTERFLY ALFRED DE DALMAS
Ägare: DAHLIN CAMILLA, KINNA
Uppfödare: LUNDQVIST MARIANNE, BANDHAGEN
 
Bästa valp:   WHISPERING VALLEY MOONDUST
Ägare: ÅHLIN WERGÅRD MONIA, BOLLEBYGD
Uppfödare: WERGÅRD DORIS, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK VV-19 NO VV-19 NORD UCH VDH CH WHISPERING VALLEY WOLF SUNRISE
Ägare: MAGNUSSON KRISTINA, PARTILLE
Uppfödare: WERGÅRD DORIS, WERGÅRD EVA-MARIE &, ÅHLIN WERGÅRD MONIA, VISKAFORS
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PAPPINOVAS
Uppfödare: HASSELGREN IRENE, BRÅLANDA



PEKINGESE Antal:  8
Domare:   JEVNE FRODE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO UCH SE UCH HENRIKVILLE SIM SALABIM
Ägare: JOHANSSON MAGDALENA, RÖNNÄNG
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HENRIKVILLE
Uppfödare: JOHANSSON HENRIK, HÄRRYDA



PETIT BRABANCON Antal:  7
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DUQINA'S TOUCH OF GLORY
Ägare: MIKANDER MARJATTA, LERUM
Uppfödare: BRUSTAD HEIDI LÖVLIEN, NORGE



PHAL»NE Antal:  9
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MUNKÖNS LILLA TINGELING
Ägare: BRATTSTIG EVA, VARGÖN
Uppfödare: BRATTSTIG EVA, VARGÖN



PRAZSK› KRYSARÍK Antal:  11
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TIMALO'S ACE ALVIN
Ägare: TINE & MARTINE LINDERMAN, DRAMMEN, NORGE
Uppfödare: LINDERMAN T/LINDERMAN M F, NO-3040 DRAMMEN
 
Bästa valp:   JOFRIDSTARS POLARIS ASKA
Ägare: FRIDÉN JOHANNA, GRANBERGSDAL
Uppfödare: FRIDÉN JOHANNA, GRANBERGSDAL
 
Bästa veteran:   DK VV-18 DK VV-19 NORD UCH NORD V-11 PL&CZ CH SE V-11 BULINKA Z PODKOZI
Ägare: BLOMBERG MONICA, HERRLJUNGA
Uppfödare: PETR MUDRA, TJECKIEN



PUDEL, DVÄRG Antal:  18
Domare:   VAN VELUW MARIEKE, HOLLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SANDUST MAGIC HOLIDAY
Ägare: CHRISTINA JOHANSSON, SOLBERGELVA, NORGE
Uppfödare: JOHANSSON CHRISTINA & SUSANNE, NO-3057 SOLBERGELVA
 
Bästa valp:   JELLYBEAN'S NO ONE SO SWEET
Ägare: CHRISTIANSSON CARINA, HUSKVARNA
Uppfödare: HINTZE BRITT-INGER, SÖDERALA
 
Bästa veteran:   HR CH NO UCH SE UCH ZOLBIETS LOVE-OF AN ANGEL
Ägare: TORGERSON MARIE, LINDOME
Uppfödare: TORGERSON MARIE, LINDOME



PUDEL, MELLAN Antal:  20
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD F RLD N FIRST AXELLE ROAD RAGE
Ägare: LUNDSTRÖM ÅSA, RÅNGEDALA
Uppfödare: HELLMAN LAILA, SKÖLD ERIK, TRÖNÖDAL
 
Bästa veteran:   RLD N SINE CERA HUMBLE HENNIN
Ägare: JOHANSSON ANNA, LINDOME
Uppfödare: GRIPENCREUTZ ANNIKA, KÅLLERED



PUDEL, STOR Antal:  23
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GB CH GE CH NORD V-19 SE UCH US CH DAWIN ALL THE BUZZ
Ägare: LINDA CAMPBELL, HUDDINGE, KANADA
Uppfödare: CAMPBELL LINDA C, KANADA
 
Bästa valp:   VITA DE CANE ISAAC IL DOLCE AMBER
Ägare: FORNAZAR EMELIE, RÖNNÄNG
Uppfödare: FALLQVIST EVA, NILSSON PETER, HENÅN



PUDEL, TOY Antal:  11
Domare:   VAN VELUW MARIEKE, HOLLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   POSSAGÅRDENS PURE BLACK DIAMOND
Ägare: JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING
Uppfödare: JONSSON ANDERS, JONSSON CHRISTINA, LIDKÖPING
 
Bästa valp:   ZOLBIETS UNDER THE ZKYLIGHT
Ägare: ANDERSSON MARITA, BORÅS
Uppfödare: TORGERSON MARIE, LINDOME



RUSSKAJA TSVETNAJA BOLONKA Antal:  9
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-17 DK UCH FI UCH NO UCH NORD V-18 SE UCH LUCKY STAR KRASOTKA MOJA
Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG
Uppfödare: MICHALA VALENTOVE, TJECKIEN



RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG Antal:  1
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LT CH LASKOVAYA RUS' UAYLD ENERGY
Ägare: DANNINGSSON ILZE, JÖNKÖPING
Uppfödare: SEMINA YU G, RYSSLAND



RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG Antal:  3
Domare:   FINNE LENI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   COCKERBLUES RT SHAMPANSKOYE
Ägare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA
Uppfödare: JOHANSSON MARIE, ÄLEKULLA



SHIH TZU Antal:  36
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. & NORD UCH NO UCH NO V-17 NORD JV-15 SE JV-15 SE V-19 YUNG LO'S FRIENDS FOREVER
Ägare: DELLGREN LILLVI, ESLÖV
Uppfödare: PÅLSSON SOFI, PÅLSSON PETER, TYGELSJÖ
 
Bästa valp:   TIBETS PRIDE'S SAMUARJ
Ägare: FOCH MARY, LANDVETTER
Uppfödare: HANSEN MARGARETA, KUNGSBACKA
 
Bästa veteran:   SE UCH SE V-16 SHU-LING GANDALF
Ägare: SJUNNEBORN CAMILLA, PARTILLE
Uppfödare: SCHÖNEMAN YWETTE, MÖLNLYCKE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TIBETS PRIDE'S
Uppfödare: HANSEN MARGARETA, KUNGSBACKA



TIBETANSK SPANIEL Antal:  17
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 SE UCH GAMLA HERRGÅRDEN COCO CHANEL
Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS
Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS



TIBETANSK TERRIER Antal:  9
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SCAPEGRACE RUN THE WORLD
Ägare: ANDREASSON ANNA-KARIN, LANDVETTER
Uppfödare: ANDREASSON ANNA-KARIN, LANDVETTER
 
Bästa valp:   TIBETANROCKS ENCHANTING WINTER SAGA
Ägare: FYR SUSANNE, BLIDSBERG
Uppfödare: FYR SUSANNE, FYR CLAES-OVE, BLIDSBERG