Nordic Dog Show Vänersborg 2021-09-17-002  Fredag
Arrangör:  Norra Älvsborgs Kennelklubb
VINNARE GRUPP 1 - VALL, BOSKAP OCH HERDEHUNDAR


AUSTRALIAN KELPIE Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EVALLENS CHOCOLATE ZINDRA
Ägare: ILETORP ANNA, STILLINGSÖN
Uppfödare: KARLSSON MYRBRINK EWA, ALMUNGE



AUSTRALIAN SHEPHERD Antal:  23
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD DRAGONORA HASHTAG SELFIE
Ägare: ROSÉN MALIN, LILLA EDET
Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, VARBERG
 
Bästa veteran:   KORAD LPII RLD N&F&A&M SE RALLYCH SE VCH CHESS PLAYER TASMANIAN PEARL
Ägare: SJÖBERG MARIE, VÄSTERLANDA
Uppfödare: SJÖBERG MARIE, VÄSTERLANDA



BEARDED COLLIE Antal:  12
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH GOONIE'S KNIGHT TO REMEMBER
Ägare: ARONSSON MONA, GRUMS
Uppfödare: JANSSON GUN, JANSSON MIA, SKOGHALL
 
Bästa veteran:   SYNVILLANS NOBEL TANGOLOVER
Ägare: WALLANDER GJERTZ ANN-BRITT, STENUNGSUND
Uppfödare: WALLANDER GJERTZ ANN-BRITT, GJERTZ MATS, STENUNGSUND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ALISTAIR'S
Uppfödare: LÖNNER ANDERSSON NINA, ANDERSSON JOHAN, HAMMARÖ



BEAUCERON Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GRAND LUTIN AZZLAN
Ägare: PERSSON NÄSLUND CARINA, SKÖVDE
Uppfödare: WENDEL SUSANNA, WENDEL JOAKIM, SJÖBO



BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL Antal:  4
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KORAD SPH I SPH II CN OLMEK AV NANGIJALA
Ägare: MALMQVIST SHADYA, VÄSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: JAHNSEN EMTE, NO-2410 HERNES



BELGISK VALLHUND/ MALINOIS Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH KVINA'S OLD TIMES FAIRYTALE
Ägare: ALYN HUNSBEDT JOHANSEN, 4480 KVINESDAL, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN ALYN H, NORGE



BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   TRAXA'S OLIVER
Ägare: TRIUMF MARIE, HÖLÖ
Uppfödare: S.KJAERSTAD & K.O KJAERSTAD, NORGE



BERGER DES PYRÉNÉES └ FACE RASE Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LIGHT MY FIRE THESS
Ägare: OLOFSSON LENA, NYGÅRD
Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK



BERGER DES PYRÉNÉES └ POIL LONG Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH MOONPACK'S FERRARI DINO ALIAS EBBOT
Ägare: TELL LINDA, SJUNTORP
Uppfödare: OLOFSSON JENNY, IVARSSON HENRIK, SJUNTORP



CHODSKŢ PES Antal:  10
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CHODSKYFOREVER'S PLUTO'
Ägare: MARTINSSON GÖRAN, ED
Uppfödare: MARTINSSON GÖRAN, ED



COLLIE, KORTHÅRIG Antal:  3
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-20 NO UCH TORROSLY'S FINAL FANTASY
Ägare: TORILL ROSENLUND, GAUPEN, NORGE
Uppfödare: ROSENLUND T ROSENLUND H ROSENLUND M, NO-2355 GAUPEN



COLLIE, LÅNGHÅRIG Antal:  14
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GARRY AUKSINE ZVAIGZDE
Ägare: BIRGIT OLSTAD BRATLISTUEN, SNERTINGDAL, NORGE
Uppfödare: URBONAVICIUTE GINTARE, KAUNAS LIETUVA
 
Bästa veteran:   GLAMSHINE'S BRAIN AND BEAUTY
Ägare: SÖDERMAN PETER, NOSSEBRO
Uppfödare: SÖDERMAN PETER, SKOGÅS



LANCASHIRE HEELER Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK BUGZ ANARCHY IN THE UK
Ägare: FREDRIKSSON MARIE, VÄNERSBORG
Uppfödare: SENBOM MARIA, UPPSALA



MINIATURE AMERICAN SHEPHERD Antal:  12
Domare:   ANDERSSON JOHNNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FUZZBOTTOM ALVA AT MAKE MAGIC
Ägare: SÖDERLUND EMMA, VÄNERSBORG
Uppfödare: MS PATRICIA ANN ADAMS, USA



MUDI Antal:  4
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BARIGUARD IZISZ
Ägare: REMNEMAN ATHINA, LIDKÖPING
Uppfödare: PAPP RÓBERTNÉ, UNGERN
 
Bästa veteran:   AGHD I&II LPI NORD JV-14 RLD N&F SE AG(HOPP)CH SE AGCH CZARUSO BITA
Ägare: REMNEMAN ATHINA, LIDKÖPING
Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM



NEDERLANDSE SCHAPENDOES Antal:  22
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-18 DK UCH NO JV-18 NO UCH NO V-19 RO CH SE UCH ALL-DOES JOYFUL JACKPOT
Ägare: IRENE PETERSEN, BRěNDERSLEV, DANMARK
Uppfödare: LENA LETH H & SASHA BERGMANN H, DANMARK
 
Bästa valp:   KONIG KIX DOES VAN REURIK
Ägare: MOLIN SUSANNE, FALKÖPING
Uppfödare: MARJO JANSSEN, NEDERLÄNDERNA
 
Bästa avelsgrupp:   DK UCH NORD V-19 SE UCH SE V-18 CAREZZANDO'S HARALD HÅRFAGRE
Ägare: HAMMAR LARS, GRÄSTORP
Uppfödare: INGJER VIGDIS HOLT & JOHNNY LARS, NO2010 STRÖMMEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HAPPIEST TAILS
Uppfödare: LEIFSTEDT ANNELIE, HÄRRYDA



POLSKI OWCZAREK NIZINNY Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CASPER VOM GELPER HOF
Ägare: THELANDER KRISTINA, MOHOLM
Uppfödare: MARIANNE SCHMITZ-HAUSMANN, TYSKLAND



PULI Antal:  2
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH SE UCH IMPECCABLE SIXTH SENSE'N REFERENCE
Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE
Uppfödare: NYMAN MARIANNE, ERNSTSSON STEFAN, GETINGE



PUMI Antal:  7
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IMSE VIMSE KAFFE TIA MARIA
Ägare: GRANATH EWA, MOHOLM
Uppfödare: GRANATH EWA, MOHOLM
 
Bästa valp:   REZERTA-RÉTI CINKOS
Ägare: GRANATH EWA, MOHOLM
Uppfödare: TAKACSNE HORVATH MELINDA, UNGERN



SCHIPPERKE Antal:  8
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CARTE BLANCHE BY FRESKA
Ägare: LINDBERG AGNETA, ULLARED
Uppfödare: GITANA LAPINSKAITE, LITAUEN



SHETLAND SHEEPDOG Antal:  21
Domare:   MOLIN LISA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WOODMIST MY GOLDEN SKY
Ägare: FRANZÉN AGNETHA, VALLDA
Uppfödare: SJÖGREN ANN-BRITT, APLARED
 
Bästa valp:   SOLISWEET STRING OF PEARLS
Ägare: DAHLSTRÖM-THEANDERSSON EVA, STENUNGSUND
Uppfödare: ANDERSSON THORÉN MAUD, ÅLBERGA
 
Bästa veteran:   RLD N BIRCH PARK'S SANSA
Ägare: ANDERSSON AGNETA, VARGÖN
Uppfödare: ANDERSSON AGNETA, VARGÖN



TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG Antal:  7
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BALI AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W & JENSEN INGER L, NO-4790 LILLESAND
 
Bästa valp:   ASTRO PHOENIX AV QUANTOS
Ägare: STRÅKENHEIM MARYLEN, ARVIKA
Uppfödare: JOHANSEN TOR W & JENSEN INGER LISE, NORGE



TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG Antal:  7
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK V-19 FI UCH IPOI NORD UCH NORDIC CH QAZY AV QUANTOS
Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: AV QUANTOS
Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE



WELSH CORGI CARDIGAN Antal:  16
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH CLOVERTRAILS FROM RUSSIA WITH LOVE
Ägare: PLOMP JANNEKE, TIDAHOLM
Uppfödare: PLOMP JANNEKE, VAN DER BEEK COR, TIDAHOLM
 
Bästa valp:   IMME'S GREAT SANTA PAWS
Ägare: WIDIN HANNA, ANEBY
Uppfödare: RUUD INGVILD ANGEL, ÖDESHÖG
 
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH SE UCH SE VCH CLOVERTRAILS COUNTRY ROADS
Ägare: PLOMP JANNEKE, TIDAHOLM
Uppfödare: PLOMP JANNEKE, VAN DER BEEK COR, TIDAHOLM



WELSH CORGI PEMBROKE Antal:  19
Domare:   LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH SIGGEN'S LOLLIPOP
Ägare: NINA HELENE HOLM, KVELDE, NORGE
Uppfödare: RITA TILLEY & JULIE & L.H WILBERG, NORGE
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO V-14 NORD UCH SE UCH SIGGEN'S QUIZMASTER
Ägare: TÄNNSTRÖM CARINA, KARLSTAD
Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN & JULIE, NORGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SIGGEN'S
Uppfödare: WILBERG RITA & L-H & BRANDVIK JULIE, NO-1920 SÖRUMSAND



VOSTOTJNOEVROPEJSKAJA OVTJARKA Antal:  1
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN BENNY - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-19 SE UCH EGON
Ägare: DANIELSSON PIA, KIL
Uppfödare: