Nordic Dog Show Vänersborg 2021-09-19-008  Söndag
Arrangör:  Norra Älvsborgs Kennelklubb
VINNARE GRUPP 8 - STÖTANDE-, APPORTERANDE HUNDAR


AMERIKANSK COCKER SPANIEL Antal:  9
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FREIXENET'S SHARE A'STORY
Ägare: SÖDERQVIST HEIDI, VÄRNAMO
Uppfödare: BERGSKÖLD GREGESTAM BIRGITTA, ROGERSTAM CAROLINE, GRÖDINGE
 
Bästa valp:   SALLY
Ägare: ULLACARIN ROM, ÅMOTFORS
Uppfödare: ROM ULLACARIN, ÅMOTFORS



BARBET Antal:  3
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IRISENS FILO WITH LOVE FROM DOUE
Ägare: LUNDIN JONNA, STOCKHOLM
Uppfödare: DREVIK SOLGUN, MÖLNLYCKE



CHESAPEAKE BAY RETRIEVER Antal:  1
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WATERLOVER IDUN
Ägare: ILLEMANN LASSEN LOUISE, ÖSTRA FRÖLUNDA
Uppfödare: BAGGER MARIANNE, MARBÄCK



COCKER SPANIEL Antal:  27
Domare:   LANTZ JOEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ALLERT'S ULTRA LIGHT
Ägare: JOHANSSON THERES, HENÅN
Uppfödare: JOHANSSON THERES & BÖRJE, GOVIK REBECCA, HENÅN
 
Bästa valp:   MYSIGA-BERIT
Ägare: GUNDERSEN WINNIE, STRÖMSTAD
Uppfödare: GUNDERSEN WINNIE, STRÖMSTAD
 
Bästa veteran:   C.I.E. NO JV-11 NORD UCH SE V-14 VDH CH WAVECATCHER SUMMERTIME BLUEPEARL
Ägare: GUNNARSSON ANNE, HAMBURGSUND
Uppfödare: GUNNARSSON ANNE, HAMBURGSUND



ENGELSK SPRINGER SPANIEL Antal:  27
Domare:   LANTZ JOEL - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   ART-WAVE'S POP THE QUESTION
Ägare: KARLSSON JENS, HÖRBY
Uppfödare: KARLSSON JENS, HÖRBY
 
Bästa valp:   LELICA'S WHITE SHADOWS
Ägare: LIND CARLSSON LENA, GRILLBY
Uppfödare: LIND CARLSSON LENA, LUNDHOLM CAMILLA, GRILLBY
 
Bästa veteran:   NO UCH SE U(U)CH SE VCH LELICA'S PERFECTLY SWEET
Ägare: LUNDHOLM CAMILLA, ARVIKA
Uppfödare: LIND CARLSSON LENA, GRILLBY
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BARECHO
Uppfödare: BJÖRKMAN HELENE, BJÖRKMAN DAVID, SANDVIKEN



FIELD SPANIEL Antal:  2
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD JV-19 SE U(U)CH SE VCH FIELDS OF JOY'S AS BUSY AS A BEE
Ägare: NIKOLAUSSON LINDA, TÖCKSFORS
Uppfödare: DUKETT BENTE AASE, NORGE



FLATCOATED RETRIEVER Antal:  27
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO JV-21 CACI'S FIFTY SHADES OF OCTOBER
Ägare: ÖSTMAN CARINA, BORLÄNGE
Uppfödare: ÖSTMAN CARINA & PERSSON MIKAEL, LUNDQVIST CAROLINE, BORLÄNGE
 
Bästa valp:   COMICS MY DESIGN IS BLUE
Ägare: HÖGMAN MARIA, KÅLLERED
Uppfödare: SUNDELL CHARLOTTE, HAMMARÖ
 
Bästa veteran:   FI V-13 NO JV-13 NORD JV-13 SE U(U)CH CACI'S LOVELY PRINCE CAKE
Ägare: JOHANSSON ANN, BORLÄNGE
Uppfödare: ÖSTMAN CARINA, LUNDQVIST CAROLINE, BORLÄNGE



GOLDEN RETRIEVER Antal:  54
Domare:   JEVNE FRODE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   J SE VCH SANGOLD GREAT WATERFREAK ASPARAGUS
Ägare: WENNBERG ANNETTE, NORRKÖPING
Uppfödare: FLODFÄLT CHRISTER, FLODFÄLT LENA, TYRESÖ
 
Bästa valp:   DREAM MAX MEJA
Ägare: ELIASSON ANN-CHARLOTTE, GÖTEBORG
Uppfödare: ANDERSSON JENNIE, SVENSHÖGEN
 
Bästa veteran:   DK CH(U) RLD A RLD F RLD N SE U(U)CH GOLDENGLOW CHEESE-CHIPS
Ägare: HANSSON GUDRUN, LÖDDEKÖPINGE
Uppfödare: ANDERSSON MARIANNE, SÖDRA SANDBY



LABRADOR RETRIEVER Antal:  40
Domare:   JOHANSSON MARTIN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   INGMOS KENDALL-JACKSON
Ägare: ILETORP ÅSA, STILLINGSÖN
Uppfödare: ILETORP ÅSA, STILLINGSÖN
 
Bästa valp:   UPWARDS JEGGU MAISTER AT WALLWEIN'S
Ägare: SCHMIDT MARITA, ALINGSÅS
Uppfödare: NYGÅRD RITA, FINLAND
 
Bästa veteran:   LABRICAS WHITE LIGHT MOMENT
Ägare: LARSSON ANN-CHARLOTTE, VÄRING
Uppfödare: LARSSON ANN CHARLOTTE, VÄRING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: WALLWEIN'S
Uppfödare: SCHMIDT MARITA, ALINGSÅS



LAGOTTO ROMAGNOLO Antal:  38
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   IT CH JWW-17 NL CH NO UCH SE UCH GLESKA MADE FOR ME
Ägare: BÄCKMAN CAMILLA, LJUGARN
Uppfödare: BÄCKMAN CAMILLA, OLOFSSON RAGNAR, LJUGARN
 
Bästa valp:   CUNEO'S CIARA CORVINA
Ägare: PETERSSON HELEN, SKÄRHAMN
Uppfödare: PETERSSON ULLA-BRITT, LYSEKIL
 
Bästa veteran:   C.I.B. NORD UCH RLD N SE VCH BLIXTRA BELLADONNA
Ägare: EKLAND ELISABETH, UDDEVALLA
Uppfödare: MAGNUSSON JEANETTE, FLEN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GLESKA
Uppfödare: BÄCKMAN CAMILLA, OLOFSSON RAGNAR, LJUGARN



NEDERLANDSE KOOIKERHONDJE Antal:  10
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. JEUW-13 NORD V-19 SE V-13-14-15-16-17 SE&DK&NO&FI JV-13 QUNACK'S FAVOR NOBLE NOISETTE
Ägare: VAN RATINGEN FEMKE, STRÖMSTAD
Uppfödare: STRAAIJER A, HOLLAND
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LOVEMIX
Uppfödare: ELMERTOFT MADELENE, TVÅÅKER



NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER Antal:  18
Domare:   LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH RIVERBREEZE BLAZE OF FIRE
Ägare: ALTEMARK YVONNE, TORSLANDA
Uppfödare: ALTEMARK YVONNE, MATTSSON JESSICA, TORSLANDA
 
Bästa valp:   RIVERBREEZE TOUCH OF PIMENTO
Ägare: CEDERMAN JENNY, TORSLANDA
Uppfödare: ALTEMARK YVONNE, HULTÉN JESSICA, TORSLANDA



PERRO DE AGUA ESPANOL Antal:  16
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N PERRO RIZADOS JULINA
Ägare: ROBERTSSON MONIKA, VÄNERSBORG
Uppfödare: BLOMQVIST ÅSA, STOCKHOLM



PORTUGISISK VATTENHUND Antal:  20
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO JV-20 NO UCH HEIMLY'S PORTIS DR. EMMETT BROWN
Ägare: HEGE LINE LWER, OSLO, NORGE
Uppfödare: ALMENNINGEN MONICA/GÅSÖY JARLE, NO-5709 VOSS
 
Bästa veteran:   SE UCH MIGHTY QUINN'S BUSTLING MONTECRISTO
Ägare: AHL SANDRA, UDDEVALLA
Uppfödare: KARLSSON MARIA, SKILLINGARYD



WELSH SPRINGER SPANIEL Antal:  22
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH HEDDYCHLON QUANDO
Ägare: ABRAHAMSSON BIRGITTA, TIMMERSDALA
Uppfödare: ABRAHAMSSON BIRGITTA, GUSTAVSSON JAN, TIMMERSDALA
 
Bästa valp:   DON'S ON RED ALERT
Ägare: HAGBERG NICKLAS, LJUNGBY
Uppfödare: HÖGSTRÖM ANNICA, BROSTAM BERGLUND KARIN & RÖSIÖ LENA, UPPSALA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LENTIGOS
Uppfödare: ANDERSSON SUSANNE, VÅRGÅRDA